Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Opodatkowanie nagród w konkursach

Wojciech Pietrasiewicz12 sierpnia 2020Komentarze (0)

Bardzo często instytucje kultury organizują różnego rodzaju konkursy dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Niestety opodatkowanie nagród w konkursach może wywołać konsekwencje podatkowe dla obdarowanych. Zwykle nagrody w konkursie są opodatkowywane tzw. podatkiem od wygranych w wysokości 10% wartości wygranej. Są jednak wyjątki, wówczas możesz zastosować zwolnienie z podatku. Dziś kilka słów o tym kiedy możesz zastosować zwolnienie dla przyznawanych nagród w konkursie.

Opodatkowanie nagród w konkursach – zwolnienie

Ustawodawca uznał, że niektóre konkursy, w których wartość nagrody nie przekracza 2000 zł, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku.

Są to konkursy organizowane w szczególności w jednej z poniższych dziedzin:

 • nauka,
 • kultura,
 • sztuka,
 • dziennikarstwo,
 • sport.

Przesłanki zwolnienia

Musisz więc spełnić dwie przesłanki – dotyczące wartości nagrody i dziedziny konkursu.

Najczęstszym problemem jest ustalenie, czy Twój konkurs dotyczy dziedzin preferowanych przez ustawodawcę. Każdorazowo przy organizacji konkursu, musisz to zweryfikować.

Załóżmy że, organizujesz konkurs wokalny. Ocenie podlegają występy wokalne uczestników z repertuaru określonego artysty. Wyróżnieni artyści uczestniczą w uroczystej gali finałowej. Dodatkowo, nagroda w konkursie za 1 miejsce wynosi 2000 zł, a za II miejsce 1000 zł. Taki konkurs spełnia kryteria konkursu z dziedziny kultury, a nagrody spełniają kryteria kwotowe. Korzystają więc ze zwolnienia z podatku.

Podobne konkluzje potwierdzają interpretacje organów podatkowych :

„(…) Wnioskodawca zaplanował w 2019 r. Konkurs Piosenki, w którym regulamin konkursu przewiduje wyłonienie laureatów konkursu przez profesjonale jury w dwóch etapach eliminacji. Do udziału w konkursie zostaną zaproszeni soliści, duety lub małe zespoły wokalne (maksymalnie do 6 osób); wykonawców, którzy ukończyli 15 rok życia.

(…) Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz przywołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że wygrana za III miejsce i wyróżnienia oraz nagroda rzeczowa w konkursie z dziedziny kultury, której wartość nie przekracza jednorazowo kwoty 2 000 zł, korzysta ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem, na Wnioskodawcy jako płatniku nie będzie ciążył obowiązek poboru 10% zryczałtowanego podatku dochodowego od ww. nagród wygranych w konkursie z dziedziny kultury, stosownie do art. 30 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 41 ust. 4 i ust. 7 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.”

(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 kwietnia 2019 r. nr 0113-KDIPT2-3.4011.131.2019.1.PR)

Pamiętaj, że w takiej sytuacji nie pobierasz podatku od takiej wygranej. Nie musisz więc sporządzać deklaracji PIT-8AR, gdy nagroda korzysta ze zwolnienia z PIT.

Opodatkowanie nagród w konkursach – nagroda powyżej progu 2000 zł

W przypadku, gdy wartość nagrody przekracza kwotę 2000 zł, musisz pobrać podatek od wygranej w wysokości 10% od kwoty nagrody. Nie jest więc prawidłowe, jeśli pobierzesz podatek tylko od nadwyżki ponad kwotę zwolnioną.

W takim przypadku pojawią się też obowiązki spoczywające na Tobie jako płatniku.

Przede wszystkim jako organizator musisz pobrać podatek od nagrody i  sporządzić deklarację PIT-8AR. Składasz ją do końca stycznia kolejnego roku (art. 42a ust. 1a ustawy o PIT).

Na obowiązki te wskazuje choćby interpretacja indywidualna z 3 kwietnia 2019 r. sygn. 0114-KDIP3-2.4011.110.2019.1.AK1.

Ważny regulamin konkursu

Pamiętaj, że dla zastosowania zwolnienia znaczenie może mieć treść regulaminu konkursu. Wskazuje on bowiem na charakter samego konkursu. Zawiera również postanowienia dotyczące nagród. Może też zawierać rozwiązania dotyczące rozliczenia podatku od nagród. Jeśli potrzebujesz weryfikacji Twoich regulaminów, po prostu napisz do mnie.

Wesprzyj ważny cel

Na koniec mam do Ciebie prośbę. Pani Agnieszka – działa od dawna w kulturze, a teraz potrzebuje Twojej pomocy. Mierzy się z ciężką chorobą, a zdobycie leku na nią wymaga sporych środków. Pertuzumab to lek nierefundowany. Lek ten zwiększa jednak znacząco szanse na całkowite wyleczenie choroby nowotworowej. Fundacja Rak’nRoll postanowiła pomóc Pani Agnieszce w zebraniu niezbędnej kwoty. Do tej pory zebrano już sporą część potrzebnej kwoty, ale do pełni sukcesu brakuje jeszcze trochę. Ty też możesz wspomóc tę zbiórkę i pomóc osobie w potrzebie.

Gorąco Cię zachęcam do wsparcia tej zbiórki.

W tym miejscu znajdziesz link do zbiórki.

Pamiętaj, że dobro zawsze wraca!

Opodatkowanie nagród w konkursach

Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: