Jeśli organizujesz imprezy kulturalne lub rozrywkowe w Polsce, to na pewno nawiązujesz współpracę z zagranicznymi artystami. Wynagrodzenie artystów za występy w Polsce może podlegać opodatkowaniu podatkiem u źródła (WHT) w Polsce. Polskie przepisy nakazują pobranie 20% WHT od przychodów osiąganych przez zagranicznych artystów w Polsce m.in.:
- z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej,
- z praw autorskich lub z praw pokrewnych, w tym również ze sprzedaży tych praw.
Jednak w praktyce wynagrodzenia artystów często korzystają ze zwolnienia z WHT na podstawie przepisów właściwych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zastosowanie zwolnienia zależy od uzyskania certyfikatu rezydencji artysty.
I tu zaczyna się problem….
Często artyści nie są w stanie dostarczyć certyfikatu rezydencji albo nie są go w stanie dostarczyć na czas. Tym ostatecznym momentem jest dzień, w którym dokonujesz wypłaty wynagrodzenia – wtedy musisz pobrać podatek.
Jeśli nie masz certyfikatu, to nawet jeśli umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania gwarantuje zwolnienie, musisz pobrać podatek u źródła. Jest to zazwyczaj powodem konfliktów z artystą, który nie przedstawił na czas certyfikatu rezydencji. Oczekuje on bowiem pełnej kwoty wynagrodzenia. Czasem wręcz ma to zagwarantowane w umowie i to Ty faktycznie musisz ponieść ciężar podatku u źródła.
Podatek pobrany, długa dyskusja z artystą w sprawie obowiązkowych dokumentów za Tobą i nagle dostajesz certyfikat rezydencji artysty!
Ale czy teraz możesz odzyskać pobrany podatek u źródła, jeśli umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania gwarantuje zwolnienie?
Podatek można odzyskać, ale nie zawsze to Ty możesz zwrócić się z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty.
Wszystko zależny od tego, kto „sfinansował” podatek u źródła.
Jak odzyskać podatek u źródła od wynagrodzeń zagranicznego artysty?
Obowiązujące od 2016 r. przepisy Ordynacji podatkowej uregulowały sytuacje, w których Ty jako płatnik możesz ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku u źródła pobranego od wynagrodzenia wypłacanego zagranicznemu artyście.
Uprawnienie do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty przysługuje m.in. podatnikom, płatnikom i inkasentom. Płatnik lub inkasent jest jednak uprawniony do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty, jeżeli wpłacony podatek nie został pobrany od podatnika (art. 75 Ordynacji podatkowej).
Co to w praktyce oznacza?
Jako płatnik możesz próbować odzyskać nadpłacony podatek u źródła tylko wtedy, gdy nie pobrano podatku od artysty. Stanie się tak wtedy gdy należny podatek u źródła został uregulowany z Twoich środków, a nie ze środków artysty.
Kiedy podatek odzyska płatnik?
Zdarza się, że artysta gwarantuje sobie w umowie, że otrzyma kwotę wynagrodzenia w określonej wysokości niezależnie od podatków należnych w Polsce. Takie prawo gwarantują klauzule umowne typu tax gross up. W takiej sytuacji nie potrącasz podatku od wynagrodzenia artysty, ale wypłacasz mu ustaloną kwotę i jednocześnie pokrywasz kwotę należnego podatku u źródła. W takiej sytuacji to Ty jako płatnik składasz wniosek o stwierdzenie nadpłaty i odzyskujesz nadpłacony podatek u źródła. Zazwyczaj podatek ten pozostaje u Ciebie – artysta dostał już ustaloną kwotę.
Aby sprawdzić, kto ponosi ciężar podatku u źródła warto sprawdzić umowę, którą zawierasz z artystą. Często postanowienia dotyczące podatków są przedmiotem negocjacji. Takie są przynajmniej moje doświadczenia.
Jeśli to Ty jako organizator masz ponieść ciężar podatku, warto zadbać o to, aby artysta dostarczył certyfikat rezydencji – mogą być w tym pomocne odpowiednie postanowienia w umowie z artystą.
Kiedy podatek musi odzyskać sam artysta?
Jeżeli jednak wskutek braku certyfikatu rezydencji, pobrano podatek u źródła od wynagrodzenia artysty, Ty jako płatnik nie możesz złożyć wniosku o stwierdzenie nadpłaty podatku. Stosowny wniosek musi złożyć sam artysta.
Dla zagranicznego artysty stanowi to często spory problem. Kłopotliwe formalności i bariera językowa często zniechęcają artystów do podjęcia próby odzyskania podatku.
Pamiętaj, że możesz pomóc artyście wykorzystując zatrudnionych przez siebie prawników – mogą oni w imieniu artysty złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Możesz też skierować go do doradcy podatkowego.
A poniżej średniowieczny Zamek Korzkiew, znajdujący się na szlaku Orlich Gniazd. Miałem przyjemność go zwiedzić w trakcie jednej z naszych wiosennych rodzinnych wędrówek. Piękna okolica, ciekawie odrestaurowany zamek. Możesz go zwiedzić, rozwiązać tajemniczą zagadkę, a nawet przenocować w zamkowym hotelu.
Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }