Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Objaśnienia w sprawie Białej listy

Wojciech Pietrasiewicz31 grudnia 20193 komentarze

20 grudnia 2019 r. Minister Finansów (MF) wydał objaśnienia w sprawie tzw. Białej listy podatników (Objaśnienia). O nowych przepisach i samej liście wspominałem już we wpisie Biała lista podatników. Nie jest to najszczęśliwszy moment, bo masz bardzo mało czasu na zapoznanie się z treścią Objaśnień. Minister Finansów przyzwyczaił już jednak do takiego sposobu działania.

W dzisiejszym wpisie przybliżę Ci najważniejsze wnioski, jakie zawierają objaśnienia w sprawie Białej listy podatników.

Co zawierają objaśnienia w sprawie Białej listy?

W Objaśnieniach znajdziesz wyjaśnienie kilku istotnych kwestii, które nie zostały precyzyjnie uregulowane w ustawie o VAT. Część Objaśnień zawiera konkluzje, które są wręcz sprzeczne z przepisami. Wyjaśnienia MF w przeważającej mierze są dla Ciebie korzystne. Z Twojej perspektywy istotne jest również, że postępowanie zgodnie z treścią Objaśnień powinno chronić Cię przed negatywnymi konsekwencjami, w szczególności sankcjami wynikającymi z nowych przepisów o Białej liście.

Najważniejsze kwestie, których dotyczą Objaśnienia, obejmują:

  • odroczone przelewy,
  • płatności na rachunki wirtualne (np. za media),
  • płatności typu PayPal,
  • rachunki zagraniczne,
  • zapłatę  z tytułu zajętej przez komornika wierzytelności.

Przelewy z odroczonym terminem płatności

W przypadku przelewów z odroczonym terminem płatności wątpliwości budzi moment, na który należy weryfikować obecność rachunku kontrahenta na Białej liście. Podobne wątpliwości pojawiają się w przypadku zleceń stałych, czy polecenia zapłaty.

W świetle Objaśnień za dzień zlecenia przelewu należy uznać datę, w której podatnik zlecił bankowi dokonanie takiego przelewu. Zdaniem MF nie ma przy tym znaczenia okres, na jaki zostały odroczone płatności, bądź okres objęty zleceniem stałym, tj. data obciążenia rachunku.

Zatem w świetle Objaśnień musisz weryfikować rachunek kontrahenta, w dniu, w którym zlecasz dokonanie przelewu.

Płatności masowe

Objaśnienia potwierdzają, że jeśli zapłacisz należność rachunki wirtualne, powiązane z rachunkiem znajdującym się na białej liście, nie poniesiesz negatywnych konsekwencji. Wpłaty na rachunki wirtualne (np. za energię, czy usługi telekomunikacyjne) są traktowane tak jak jak wpłaty na rachunek rozliczeniowy, z którym dany rachunek jest powiązany.

Jeżeli więc zapłacisz należność za energię (w kwocie ponad 15.000 zł) na rachunki wirtualny powiązany z rachunkiem z Białej listy, nie musisz nic robić. Taką wpłatę należy traktować jak zapłatę na rachunek rozliczeniowy z Białej listy. Musisz oczywiście sprawdzić, czy Twój rachunek wirtualny jest powiązany z rachunkiem rozliczeniowym kontrahenta z Białej listy.

Objaśnienia w sprawie Białej listy – PayPal, PayU

W świetle Objaśnień jeśli płacisz kartą, czy też z pomocą PayPal lub podobnych systemów płatności, nie dokonujesz przelewu. Oznacza to więc, że taka płatność nie jest w ogóle objęta przepisami o Białej liście.

Objaśnianie wskazują, że zapłata w tej formie na rachunek spoza Białej listy nie będzie skutkować utrata prawa do uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu ani odpowiedzialnością solidarną.

Nie masz więc w tej sytuacji obowiązku weryfikować, na jaki rachunek wpłynie twoja wpłata i czy dany rachunek znajduje się na białej liście.

Rachunki zagraniczne

Jeśli Twój kontrahent ma rachunek w zagranicznym banku, musisz uważać. Takiego rachunku nie znajdziesz na Białej liście, nawet jeśli kontrahent zgłosił go we właściwym urzędzie.

Jednocześnie jeśli Twoja płatność wynika z faktury podatnika VAT czynnego, a dotyczy transakcji powyżej 15 000 zł, w świetle Objaśnień, aby uniknąć negatywnych konsekwencji, musisz złożyć zawiadomienie dotyczące tego rachunku w terminie 3 dni od daty zlecenia. Tylko w ten sposób unikniesz odpowiedzialności solidarnej w VAT oraz braku możliwości zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu.

Pamiętaj, że rachunki prowadzone przez oddziały banków zagranicznych mogą znajdować się na Białej liście.

Płatności do komornika

Objaśnienia wyjaśniają również budzącą istotne wątpliwości kwestię płatności na rzecz komorników w związku z zajęciem wierzytelności. MF uznał, że obowiązek weryfikacji nie dotyczy takich płatności.

Zlecając przelewem płatność na rzecz komornika w związku z zajęciem wierzytelności Twojego kontrahenta, nie musisz weryfikować rachunku, który wskazał komornik. Zdaniem MF, w takiej sytuacji nie dokonujesz zapłaty za dostawę towarów lub świadczenie usług. W opinii MF dokonujesz bowiem płatności w ramach zajęcia wierzytelności. Jest to szczególna relacja prawna, która zdaniem MF nie wywołuje obowiązku weryfikacji rachunku komornika na Białej liście.

W Objaśnieniach znajdziesz jeszcze kilka dodatkowych informacji min. dotyczących płatności na rachunki powiernicze, czy płatności zaliczkowych. Warto więc zapoznać się z ich treścią. Pełną treść Objaśnień znajdziesz tutaj.

Jeśli potrzebujesz jakiejkolwiek pomocy związanej z Białą listą, po prostu napisz do mnie.

A poniżej zdjęcie z jednego z moich świątecznych spacerów – nowoczesny budynek Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy podatkowej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 509 509 974 e-mail: wpietrasiewicz@mvptax.pl

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Marta 8 stycznia, 2020 o 21:11

Czy przy płatnościach poniżej 15tys zł należy weryfikować konto kontrahenta na białej liście?

Odpowiedz

Wojciech Pietrasiewicz 9 stycznia, 2020 o 11:14

Dzień dobry Pani Marto,

Dziękuję za komentarz 🙂

Nie. Niesprawdzenie rachunku na białej liście przy płatności dotyczącej transakcji poniżej 15.000 zł nie wiąże się z sankcjami.
Nie jest więc konieczna ich weryfikacja.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Marta 17 stycznia, 2020 o 08:11

Bardzo dziękuje za odpowiedź:)

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wpietrasiewicz@mvptax.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: