Wczoraj przeczytałem informację prasową, którą muszę się z Tobą podzielić. Dotyczy składek na ubezpieczenie społeczne od wynagrodzeń artystów.
10 stycznia 2017 Sąd Najwyższy w wyroku o sygnaturze III UK 53/16 uznał, że artystka będąca członkiem orkiestry nie wykonuje dzieła, ale zlecenie.
Uzasadnienie tego wyroku nie będzie szybko dostępne. Z informacji prasowych wynika, że zdaniem Sądu artystka nie wykonywała dzieła, bo:
- jako członek orkiestry jest tylko jednym z odtwórców muzyki podporządkowanych dyrygentowi,
- musi wykonywać polecenia dyrygenta,
- nie miała wpływu na ostateczny kształt dzieła,
- wykonała tylko jeden z elementów utworu stosując się do poleceń dyrygenta.
Sąd uznał, że sam przedmiot umowy – przygotowanie i udział w koncercie, wskazuje na to, że artystka wykonywała zlecenie, a nie dzieło.
Co to w praktyce oznacza?
Wynagrodzenie artystki będzie obciążone składkami na ubezpieczenie społeczne. To z kolei wpłynie na wysokość otrzymanego wynagrodzenia i zapłaconego podatku dochodowego.
Wyrok ten może mieć dla Ciebie znaczenie nie tylko jeśli jesteś członkiem orkiestry. Może Cię dotyczyć również gdy jesteś solistą albo innym artystą współpracującym ze zlecającym na podstawie umowy o dzieło. Wszystko zależy do tego co robisz i od treści Twojej umowy.
Czekam na pisemne uzasadnienie, bo chciałbym szczegółowo zapoznać się z argumentacją Sądu. Wtedy będzie można dokładniej ocenić, w jakich sytuacjach artyści będą płacić składki od swojego wynagrodzenia. Ciebie też do tego zachęcam.
W międzyczasie przyjrzyj się zawieranym przez Ciebie umowom. Już na podstawie powyższych informacji możesz sprawdzić, czy wystąpią u Ciebie sytuacje, które mogą być uznane za umowę zlecenia, a nie umowę o dzieło.
Weź pod uwagę takie kryteria, jak to czy:
- na podstawie umowy powstaje utwór chroniony prawem autorskim, do którego przenosisz prawa,
- zobowiązujesz się do działań prowadzących do określonego rezultatu,
- efekt prac może być w jakiś sposób utrwalony.
Jeśli masz takie sytuacje, zastanów się najpierw, co jest przedmiotem Twojej umowy. Jeśli jest to rzeczywiście dzieło, samą umowę można zmienić tak, aby nie budziła wątpliwości. Jeśli jednak w ramach umowy nie tworzysz dzieła, ale wykonujesz określone czynności, musisz zastanowić się, czy nie należy rozliczyć wynagrodzenia z tej umowy tak jak z umowy zlecenia.
Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }