Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Bilety lotnicze bez podatku u źródła

Wojciech Pietrasiewicz24 lipca 2017Komentarze (0)

Na wakacje zawsze zabieram buty i strój do biegania. Dzięki temu mam okazję pobiegać w różnych ciekawych miejscach. Dziś z kolegą przebiegliśmy w Lizbonie pełnym słońcu trasę z artystycznej Alfamy prawie aż do Belem.

I z powrotem.

Dopiero po takim wysiłku mogłem wrócić do podatkowej rzeczywistości.

Tymczasem Parlament w Polsce zajmuje się nie tylko demolowaniem władzy sądowniczej, ale też zmianami w podatkach.

19 lipca 2017 r. Prezydent podpisał ustawę z 7 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ustawa zakłada istotne zmiany dotyczące rozliczeń wydatków na zakup biletów lotniczych od zagranicznych przewoźników. Jeśli organizujesz imprezy kulturalne lub rozrywkowe – zakup biletów lotniczych dla artystów jest Twoją codziennością.

Wątpliwości …

Zakup takiego biletu od zagranicznego przewoźnika może powodować obowiązek poboru 10% podatku u źródła. Podatku tego można było uniknąć na podstawie przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawieranych przez Polskę  z innymi państwami. Musisz jednak posiadać certyfikat rezydencji linii lotniczej. Uzyskanie takiego certyfikatu jest czasem kłopotliwe. A uniknięcie poboru podatku bez certyfikatu budzi wątpliwości.

O innych możliwościach uniknięcia podatku u źródła od świadczeń dla artystów opowiadałem we wpisie Świadczenia dla artystów (niektóre) bez podatku.

Natomiast o tym jak odzyskać nienależnie zapłacony podatek u źródła dowiesz się z wpisu Jak odzyskać podatek u źródła od wynagrodzeń zagranicznego artysty?

Niektóre bilety lotnicze bez podatku u źródła

Zmienione przepisy doprecyzowują sytuacje, w których unikniesz obowiązku poboru podatku u źródła od zakupu niektórych biletów lotniczych od zagranicznych linii lotniczych. I to bez certyfikatu zagranicznej linii lotniczej.

Zmieniony przepis ustawy o CIT wskazuje, że wyłączone z obowiązku poboru podatku u źródła są przychody zagranicznych linii lotniczych  uzyskane z lotniczego rozkładowego przewozu pasażerskiego, skorzystanie z którego wymaga posiadania biletu lotniczego przez pasażera.

Jeśli więc kupisz rejsowy bilet lotniczy od zagranicznego przewoźnika dla swojego artysty, nie będziesz musiał pobierać podatku u źródła, nawet jeśli nie posiadasz certyfikatu linii lotniczej.

Jeden podatkowy kłopot z głowy!

Będąc w Lizbonie jedną z rzeczy które należy zrobić to … wywiesić pranie na sznurkach.

Ja już mam to za sobą 🙂

Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: