Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Sklep

Usługi niematerialne – o czym musisz pamiętać?

Wojciech Pietrasiewicz19 lipca 2017Komentarze (0)

Wczoraj zakończyłem dzień ośmiokilometrową przebieżką nad brzegiem oceanu w otoczeniu klifów i pięknych plaż. I do tego w doborowym towarzystwie….

Od razu nabrałem energii do pisania:)

Dziś kilka słów o usługach niematerialnych.

Dlaczego?

 1. Odliczenie VAT oraz zaliczenie do kosztów wynagrodzenia za te usługi często budzi wątpliwości
 2. Usługi te są często weryfikowane przez organy podatkowe
 3. Rząd szykuje nam zmiany w rozliczaniu tych usług

Zacznijmy od ostatniej kwestii.

Ograniczenia w zaliczeniu do kosztów wydatków na usługi niematerialne

Rząd szykuje nam kolejne zmiany ograniczające możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup usług materialnych. Dotyczy to np. wydatków na należności licencyjne, usługi doradcze, czy prawne.

Projektowany art. 15e ustawy o CIT ogranicza możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na szereg usług o charakterze niematerialnym w tym usług usług doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych.

Możliwość zaliczenia tych wydatków do kosztów ma być ograniczona do wysokości w roku podatkowym równej 5% kwoty stanowiącej sumę :

 • dochodu uwzględnionego w podstawie opodatkowania,
 • wysokości odpisów amortyzacyjnych zaliczonych w danym roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów oraz
 • różnicy między przychodami i kosztami finansowania zewnętrznego.

Ograniczenie to ma dotyczyć wydatków przekraczających kwotę 1.200.000 zł. Nie będzie też dotyczyć wydatków zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio związanych z wytworzeniem towaru lub usługi.

Ograniczenie to będzie więc dotyczyć przede wszystkim dużych podmiotów kupujących usługi niematerialne.

Regulacja ta ma przeciwdziałać mnożącym się wydatkom na usługi  niematerialne. Jeśli działasz w branży kulturalnej i rozrywkowej, musisz przede wszystkim zwrócić uwagę na usługi reklamowe, doradcze, prawne oraz zakup niektórych praw (np. do znaków towarowych).

Zmiana ta pewnie obniży poziom kosztów uzyskania przychodów w szeregu podmiotów i spełni swoją funkcję. Niestety uderzy również w podmioty działające w kulturze i w rozrywce, w szczególności, które intensywnie promują organizowane przez siebie wydarzenia.

Pamiętaj, aby śledzić dalszy rozwój tego projektu (projekt z 6 lipca 2017 r.), bo ostateczny kształt zmian może jeszcze ulec istotnym modyfikacjom.

A teraz o znacznie poważniejszym problemie, choć często pomijanym.

Pamiętaj o dowodach wykonania usługi

Chodzi o właściwe udokumentowanie usług niematerialnych. Dla wielu przedsiębiorców jedynym dokumentem potwierdzającym wykonanie usług o charakterze niematerialnym jest tylko faktura wystawiona przez świadczącego usługę.

Organy podatkowe często badają wykonanie usług niematerialnych. Oprócz faktury musisz więc posiadać inne dowody, które jednoznacznie wskażą, że zakupiona przez Ciebie usługa została wykonana. Szczególnie trudne może to być w przypadku usług promujących organizowane przez Ciebie imprezy.

Jak wykazać wykonanie tych usług niematerialnych związanych z usługami niematerialnymi?

Nie jest to proste!

Jeśli chcesz poznać trzy proste zasady dokumentowania usług niematerialnych, zajrzyj do mojego wpisu Promocja imprezy kulturalnej lub rozrywkowej – czy mogę odliczyć VAT?

Pamiętaj, jeśli na bieżąco dokumentujesz wykonanie zakupionych usług niematerialnych, unikniesz wielu kłopotów!

Pozdrowienia z wakacji!

Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: