Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Sejm uchwalił wyższy limit 50% kosztów dla twórców

Wojciech Pietrasiewicz06 listopada 2017Komentarze (0)

Jakiś czas temu wspominałem o tym, że Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Kultury planuje wprowadzić dwukrotnie wyższy limit 50% kosztów dla twórców. Nowy wyższy limit miał obejmować wszystkie środowiska twórcze. Plany obu Ministrów szybko przybrały realny plan.

Sejm uchwalił zmiany w ustawie o PIT

W zeszłym tygodniu Sejm uchwalił zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Są one elementem tzw. pakietu uszczelniającego przepisy o podatkach dochodowych. W praktyce większość proponowanych zmianach zmierza efektywnie do zwiększenia obciążeń podatkowych. Jednak w uchwalonej ustawie nowelizująca przepisy o PIT znajdziesz również zmienione zasady stosowania zryczałtowanych 50% kosztów uzyskania przychodów w działalności twórczej.

Wyższy limit 50% kosztów dla twórców

Sejm uchwalił wyższy limit kwotowy do wysokości którego od 1 stycznia 2018 r. możesz stosować 50% koszty uzyskania przychodów. Limit ten został ustalony jako kwota stanowiąca górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, a więc 85.528 zł. Oznacza to, że 50% koszty uzyskania przychodu przychodów znajdą zastosowanie do osiąganych przychodów do wysokości 171.056 PLN.

To dwukrotne podwyższenie dotychczasowego limitu.

Jednak zmieniono również krąg osób, które będą miały prawo do stosowania 50% kosztów uzyskania…

Ale nie dla wszystkich…..

Od 1 stycznia 2018 r. część twórców utraci możliwość stosowania 50% kosztów uzyskania przychodu. Po zmianach możliwość ta obejmować tylko niektóre kategorie przychodów. 50% koszty uzyskania przychodów będą miały zastosowanie do przychodów z działalności:

  • twórczej w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, urbanistyki, literatury pięknej, sztuk plastycznych, muzyki, fotografiki, twórczości audiowizualnej, programów komputerowych,choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa;
  • badawczo-rozwojowej oraz naukowo-dydaktycznej;
  • artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej i estradowej, reżyserii teatralnej i estradowej, sztuki tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki, instrumentalistyki, kostiumografii, scenografii;
  • w dziedzinie produkcji audiowizualnej reżyserów, scenarzystów, operatorów obrazu i dźwięku, montażystów, kaskaderów;
  • publicystycznej.

Powyższy katalog ma charakter zamknięty. Oznacza to, że jeśli wykonujesz inną działalność twórczą niż tę, która została wymieniona powyżej, po 1 stycznia 2018 r. utracisz możliwość stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów nawet jeśli efektem Twoich działań jest powstanie utworu chronionego prawem autorskim.

Wydaje się, że wśród grup zawodowych, które utracą prawo do 50% kosztów uzyskania przychodu, znajdą się przykładowo tłumacze (przynajmniej niektórzy) oraz  szkoleniowcy.

50% kosztów dla twórców

Na koniec mam dla Ciebie wiadomość. W najbliższy czwartek i piątek mam przyjemność po raz kolejny odwiedzić Kraków. 10 listopada 2018 r. poprowadzę tam szkolenie dotyczące Prewspółczynnika VAT w instytucjach kultury. Jeśli masz ochotę dołączyć do grona uczestników szkolenia, serdecznie Cię zapraszam. Jest jeszcze kilka ostatnich wolnych miejsc.

Zapisy na szkolenie prowadzi organizator – Poradnik Instytucji Kultury. Skontaktuj się z nimi – uzyskasz wtedy wszelkie informacje o warunkach udziału w szkoleniu.

Miłego dnia!

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy podatkowej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 509 509 974 e-mail: wpietrasiewicz@mvptax.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wpietrasiewicz@mvptax.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: