Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Sklep

VAT na usługi przewodnickie

Wojciech Pietrasiewicz22 listopada 2021Komentarze (0)

Kwestia VAT na usługi przewodnickie zawsze budziła wątpliwości. Praktyka muzeów w tym zakresie była różna: od stosowania zwolnienia od VAT, przez stawkę 8% jako usługa wstępu, po 23%. Istotnie, VAT na usługi przewodnickie może zależeć od ich natury, okoliczności i zasad ich zakupu.

Najczęściej jednak usługa ta towarzyszy usłudze wstępu do muzeum i wiąże się z nią bardzo ściśle.

Jeśli możliwość skorzystania z usługi przewodnika wliczona jest w cenę biletu, kwestia zastosowania właściwej stawki VAT nie budzi większych trudności. Właściwe jest bowiem zastosowanie stawki dla sprzedawanych biletów – w przypadku wstępu do muzeum – 8%.

Jeśli jednak usługa przewodnicka jest świadczona odrębnie od sprzedaży biletów, ustalenie właściwej stawki, może nastręczać trudności. Dlatego wraz z jedną ze współpracujących ze mną instytucji kultury postanowiliśmy zweryfikować tę kwestię u źródła. Zwróciliśmy się więc z wnioskiem o interpretację.

Bez zwolnienia od VAT

Ze zwolnienia od VAT mogą korzystać usługi kulturalne świadczone przez podmioty prawa publicznego lub inne podmioty uznane za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury. Zwolnienie to dotyczy więc wszystkich instytucji kultury ale również niektórych innych podmiotów. Więcej informacji na ten temat znajdziesz we wpisie Kiedy instytucja kultury korzysta ze zwolnienia z VAT?

Instytucja kultury może stosować zwolnienie od VAT, jeśli nie osiąga w sposób systematycznych zysków z działalności kulturalnej, a w przypadku ich osiągnięcia przeznacza je w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług.

W naszym wniosku uznaliśmy, że usługa przewodnicka nie może korzystać ze zwolnienia od VAT. W naszej sytuacji odwiedzający mógł zakupić usługę przewodnicką jako dodatkową usługę do usługi wstępu do muzeum. Dlatego uznaliśmy, że jako usługa powiązana z usługą wstępu, nie korzysta ze zwolnienia od VAT. Podobna sytuacja występuje w wielu innych muzeach.

Jakie stanowisko zajął organ?

Potwierdził brak możliwości zastosowania zwolnienia do takich usług.

Usługi dodatkowe stanowią więc element kompleksowej usługi wstępu do Muzeum, gdyż są one nierozerwalnie związane ze wstępem do Muzeum i nie jest możliwe korzystanie z tych usług bez zakupienia biletu wstępu. Zatem powyższe usługi, tj. usługi przewodnickie (w tym też usługi przewodnickie z udostępnieniem zestawu słuchawkowego) oraz usługi udostępnienia audio-przewodnika są nierozerwalnie związane z usługą główną, jaką jest wstęp do Muzeum.” 

(interpretacja indywidualna z 24 września 2021 r., nr 0113-KDIPT1-1.4012.344.2021.2.ŻR).

Ta kwalifikacja oznacza brak zwolnienia i VAT na usługi przewodnickie.

VAT na usługi przewodnickie

Organ potwierdził więc brak możliwości zastosowania zwolnienia do usług przewodnickich sprzedawanych obok biletów wstępu. Argumentacja organu wskazuje jednocześnie na możliwość zastosowania stawki 8% dla biletów.

Organ nie mógł jednak tego potwierdzić wprost w interpretacji. Do ustalenia stawki VAT konieczne jest zwrócenie się organów o wiążącą informację stawkowa. To ona obecnie służy do ustalenia właściwej stawki VAT. Tak też zrobiliśmy :).

Wydaje się jednak, że jeśli Twoja usługa przewodnicka jest sprzedawana zawsze razem z biletem wstępu, należy zastosować stawkę 8%. Jak tylko uzyskamy oficjalne potwierdzenie, nie omieszkam Cię poinformować.

Tymczasem, jeśli potrzebujesz wsparcia w zabezpieczeniu Twojej sytuacji, po prostu napisz do mnie.

Jak widzisz w mojej działalności zaszły pewne zmiany. Działamy jako Tax & Art w nowej formule i z nową energią!

To z tego powodu moja ostatnia aktywność na blogu była nieco mniejsza.  Oczywiście, jeśli potrzebujesz wsparcia w Twoich bieżących sprawach, zapraszam Cię do kontaktu.

Miłego dnia!

VAT na usługi przewodnickie

Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: