Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Nieodpłatne przekazanie wejściówek na koncert

Wojciech Pietrasiewicz19 kwietnia 2017Komentarze (0)

Niedawno otrzymałem prośbę o analizę kwestii opodatkowania VAT nieodpłatnych przekazań wejściówek na koncert. Zazwyczaj zadawane mi pytania dotyczą wpływu nieodpłatnych przekazań wejściówek na obowiązek stosowania prewspółczynnika przez przekazującego bilety.

Poruszałem te kwestie tutaj i tutaj.

Tym razem pytanie jednak sprowadzało się do rozstrzygnięcia, czy takie nieodpłatne przekazanie wejściówek należy opodatkować VAT.

Niestety odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od okoliczności przekazania wejściówek.

Opodatkowanie VAT nieodpłatnych wejściówek

Opodatkowaniu VAT podlega nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika (art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT).

Bilety dla pracowników

Jeżeli więc przekazujesz wejściówki na organizowany przez Ciebie koncert swoim pracownikom jako dodatkowy element motywujący lub z podobnych przyczyn, to takie przekazanie musisz opodatkować VAT.  Wynika to z faktu, że takie przekazanie jest dokonywane na cele osobiste pracowników.

Wniosek taki znajduje potwierdzenie w niektórych interpretacjach indywidualnych organów podatkowych. W interpretacji indywidualnej z 5 grudnia 2013 r., nr IPPP2/443-1042/13-2/BH Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie:

„Sam fakt, że to pracownik Spółki oraz jego rodzina otrzymali od Spółki-pracodawcy bilety stanowiące nagrodę dla pracownika za dobrze wykonywaną pracę nie powoduje, że w sprawie mamy do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem usług niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem VAT. Nie można zaprzeczyć, że pracownik otrzymujący nagrodę w postaci biletu będzie zmotywowany do dalszej równie efektywnej pracy, jednakże faktem jest, że dla pracownika i jego rodziny otrzymanie biletu na mecz EURO 2012 jest korzyścią osobistą niesłużącą celom prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.”

Bilety dla VIP-ów

W przypadku biletów dla tzw. VIP-ów (dziennikarze, znani aktorzy, reżyserzy), a więc osób, które mogą mieć wpływ na ocenę spektaklu i jego promocję, konieczna jest ocena, czy takie przekazanie jest dokonane do celów działalności gospodarczej. Moim zdaniem taki związek jest ewidentny. Oznacza to brak opodatkowania VAT nieodpłatnego przekazania wejściówek dla VIP-ów.  Tezę tę potwierdza interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 23 września 2014 r., nr ITPP1/443-720/14/AJ.

Bilety dla kontrahentów

Podobnie w przypadku przekazywania wejściówek na koncert przedstawicielom kontrahentów. Przyjmując, że takie przekazania mają służyć pogłębieniu relacji z kontrahentami, ich związek z działalnością gospodarczą również nie powinien być kwestionowany. Takie przekazania również nie powinny podlegać opodatkowaniu VAT.

*****

A poniżej Kamienne kręgi w Odrach. Byłem tam w ostatnie wakacje. Ich historia jest bardzo tajemnicza. Nie są to raczej miejsca pochówku. Wierzono, że mają one magiczną, uzdrawiającą  moc…. Ciekawe miejsce na ciekawy spacer. A może coś więcej?

Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: