Niedawno otrzymałem prośbę o analizę kwestii opodatkowania VAT nieodpłatnych przekazań wejściówek na koncert. Zazwyczaj zadawane mi pytania dotyczą wpływu nieodpłatnych przekazań wejściówek na obowiązek stosowania prewspółczynnika przez przekazującego bilety.
Poruszałem te kwestie tutaj i tutaj.
Tym razem pytanie jednak sprowadzało się do rozstrzygnięcia, czy takie nieodpłatne przekazanie wejściówek należy opodatkować VAT.
Niestety odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od okoliczności przekazania wejściówek.
Opodatkowanie VAT nieodpłatnych wejściówek
Opodatkowaniu VAT podlega nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika (art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT).
Bilety dla pracowników
Jeżeli więc przekazujesz wejściówki na organizowany przez Ciebie koncert swoim pracownikom jako dodatkowy element motywujący lub z podobnych przyczyn, to takie przekazanie musisz opodatkować VAT. Wynika to z faktu, że takie przekazanie jest dokonywane na cele osobiste pracowników.
Wniosek taki znajduje potwierdzenie w niektórych interpretacjach indywidualnych organów podatkowych. W interpretacji indywidualnej z 5 grudnia 2013 r., nr IPPP2/443-1042/13-2/BH Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie:
„Sam fakt, że to pracownik Spółki oraz jego rodzina otrzymali od Spółki-pracodawcy bilety stanowiące nagrodę dla pracownika za dobrze wykonywaną pracę nie powoduje, że w sprawie mamy do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem usług niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem VAT. Nie można zaprzeczyć, że pracownik otrzymujący nagrodę w postaci biletu będzie zmotywowany do dalszej równie efektywnej pracy, jednakże faktem jest, że dla pracownika i jego rodziny otrzymanie biletu na mecz EURO 2012 jest korzyścią osobistą niesłużącą celom prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.”
Bilety dla VIP-ów
W przypadku biletów dla tzw. VIP-ów (dziennikarze, znani aktorzy, reżyserzy), a więc osób, które mogą mieć wpływ na ocenę spektaklu i jego promocję, konieczna jest ocena, czy takie przekazanie jest dokonane do celów działalności gospodarczej. Moim zdaniem taki związek jest ewidentny. Oznacza to brak opodatkowania VAT nieodpłatnego przekazania wejściówek dla VIP-ów. Tezę tę potwierdza interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 23 września 2014 r., nr ITPP1/443-720/14/AJ.
Bilety dla kontrahentów
Podobnie w przypadku przekazywania wejściówek na koncert przedstawicielom kontrahentów. Przyjmując, że takie przekazania mają służyć pogłębieniu relacji z kontrahentami, ich związek z działalnością gospodarczą również nie powinien być kwestionowany. Takie przekazania również nie powinny podlegać opodatkowaniu VAT.
*****
A poniżej Kamienne kręgi w Odrach. Byłem tam w ostatnie wakacje. Ich historia jest bardzo tajemnicza. Nie są to raczej miejsca pochówku. Wierzono, że mają one magiczną, uzdrawiającą moc…. Ciekawe miejsce na ciekawy spacer. A może coś więcej?
Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }