Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Książki i czasopisma z gadżetem pod lupą skarbówki?

Wojciech Pietrasiewicz09 października 2017Komentarze (0)

Wszystko wskazuje, że książki i czasopisma z gadżetem będą dokładnie weryfikowane przez organy podatkowe w toku kontroli.

Dlaczego?

Pod koniec września Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat  o nieprawidłowym działaniu przez podatników polegającym na manipulowaniu podstawą opodatkowania VAT przy sprzedaży towarów w formie zestawów.  Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w której jeden z towarów jest opodatkowany stawką VAT podstawową a drugi obniżoną.

W działalności kulturalnej i rozrywkowej może to dotyczyć książek lub czasopism z gadżetami, czy też biletów, do których dołączane są inne towary.

Komunikat Ministra Finansów

Minister Finansów podkreślił w komunikacie, że:

“Za niedopuszczalne natomiast należy uznać praktyki manipulowania podstawą opodatkowania VAT przy sprzedaży towarów w formie zestawów, polegające na sztucznym zawyżaniu ceny towaru opodatkowanego stawką obniżoną VAT, przy jednoczesnym zaniżaniu ceny towaru opodatkowanego stawką podstawową VAT, w celu osiągnięcia korzyści podatkowej.”

Chodzi więc o sytuacje, w której podatnik sprzedając towary w zestawie zaniża podstawę opodatkowania towarów opodatkowanych stawką podstawową wchodzących w skład zestawów. Jednocześnie podwyższa w ten sposób podstawę opodatkowania towarów objętych stawką obniżoną,zaniżając łączną kwotę należnego VAT.

Przykładem działań uznanych wprost w komunikacie za nieprawidłowe jest sprzedaż zestawów gastronomicznych, gdy podatnik obniża do minimum cenę towaru, który jest opodatkowany stawką 23%.

A tak wygląda jeden z przykładów opublikowanych w komunikacie, który zdaniem Ministra Finansów obrazuje niedozwoloną optymalizację:

Cena sprzedaży towarów sprzedawanych poza zestawem:

Cena sprzedaży towarów w zestawie promocyjnym:

Ten i więcej przykładów niedozwolonych, zdaniem Ministra Finansów praktyk znajdziesz na stronach Ministerstwa Finansów.

Książki i czasopisma z gadżetem pod lupą skarbówki?

Powyższy komunikat wskazuje, że opodatkowanie VAT zestawów promocyjnych może być przedmiotem zainteresowania organów podatkowych.

Pod lupą skarbówki mogą znaleźć się również książki i czasopisma z dołączanymi do nich gadżetami. W jedynym z ostatnich wyroków NSA zakwestionował racjonalność ustalania podstawy opodatkowania w przypadku zestawów składających się z książek oraz e-papierosów (sygn. I FSK 1944/15).

Minister Finansów w komunikacie wskazał również, że niedozwolone praktyki optymalizacyjne mogą dotyczyć zestawów obejmujących świadczenie usług. Uważaj więc także na zestawy obejmujące bilety na imprezy kulturalne i rozrywkowe sprzedawane razem z gadżetami.

Jak przygotować się do ewentualnej kontroli?

Przede wszystkim przyjrzyj się swoim dotychczasowym rozliczeniom i sprawdź, czy sprzedajesz zestawy, które mogą być przedmiotem zainteresowania kontrolujących. O najważniejszych cechach kontroli celno-skarbowej wspominałem we wpisie Jak przygotować się do kontroli celno-skarbowej?

Jeśli już zidentyfikujesz transakcje obejmujące zestawy, zwróć uwagę na to:

  • które towary wchodzą w skład zestawów,
  • na ile uzasadnione gospodarczo było stworzenie takiego zestawu,
  • jak ukształtowano podstawę opodatkowania w stosunku do poszczególnych towarów opodatkowany stawką podstawową i obniżoną,
  • czy jest jakieś uzasadnienie dla takiej relacji.

Gdy już przeprowadzisz tę analizę, będziesz wiedzieć, które z transakcji mogą być przedmiotem szczególnego zainteresowania kontrolujących. Gdy już znasz te transakcje, warto przygotować strategię obrony ich racjonalności. Jeśli potrzebujesz pomocy w tym zakresie, napisz do mnie.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy podatkowej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 509 509 974 e-mail: wpietrasiewicz@mvptax.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wpietrasiewicz@mvptax.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: