JPK w działalności kulturalnej

Wojciech Pietrasiewicz08 grudnia 2016Komentarze (0)

Dzisiaj miałem przyjemność spotkać się z przedstawicielami instytucji kultury w Warszawie na szkoleniu dotyczącym JPK w instytucjach kultury oraz zmian w podatkach, które wejdą w życie już  od 1 stycznia 2017 r. Szkolenie zorganizowało Wydawnictwo Prawo dla Praktyków, z którym współpracuję od lat.

Jak zwykle w takich przypadkach, uświadamiam sobie, jak różnorodne problemy dotykają podmioty prowadzące działalność kulturalną i jak bardzo nasze przepisy podatkowe nie przystają do tej działalności. Dziękuję za wszystkie ciekawe pytania i dyskusję!

Dlaczego o tym piszę?

Bo część podatników (w tym moich dzisiejszych słuchaczy) obok deklaracji za styczeń 2017 r. będzie musiało przekazać organom jednolity plik kontrolny (JPK) – strukturę ewidencja sprzedaży i zakupu.  Plik ten wysyłany jest w szczególnym formacie (XML) do organów każdego miesiąca do 25 dnia następnego miesiąca za miesiąc, którego dotyczy JPK, a więc za styczeń 2017 r. do 27 lutego (25. to sobota).

A to, czy muszą przesyłać JPK już od rozliczenia za styczeń 2017 r. zależy od tego, czy są mikroprzedsiębiorcą. Tylko mikroprzedsiębiorcy składać mogą JPK ewidencję sprzedaży i zakupu dopiero od rozliczenia za styczeń 2018 r. (do 25 lutego 2018 r.).

Mikroprzedsiębiorcą na potrzeby JPK mogą być również podmioty, które nie są przedsiębiorcami takie jak teatry, muzea, stowarzyszenia, fundacje czy organizatorzy imprez kulturalnych. Tak przynajmniej wskazał Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 20 czerwca 2016 r., nr PK4.8012.55.2016.

Kiedy to się stanie?

Mikroprzedsiębiorcą jest ten, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

  1. zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników (w przeliczeniu na pełne etaty) oraz
  2. osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 mln euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 mln euro.

Jeśli nie spełnisz warunku 1 lub 2, składasz JPK już od rozliczenia za styczeń 2017 r. Weryfikując swój status w 2017 r. do obliczenia rocznego obrotu lub sumy aktywów należy wziąć dane z 2016 lub 2015 r. Przynajmniej tak twierdzi Ministerstwo Finansów. Można argumentować, że należy wziąć dane z z 2015 lub 2014 r., czyli na moment wejścia w życie nowelizacji. Ale to oznacza potencjalny spór z organami podatkowymi.

A już jutro we Wrocławiu Europejska Konferencja Filmowa.

Zapraszam, bo warto!

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wpietrasiewicz@mvptax.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: