Witaj!
Dziś oficjalnie startuje mój blog dotyczący podatków w działalności kulturalnej i rozrywkowej.
Będę tu na bieżąco zamieszczał informacje podatkowe ważne dla organizatorów imprez, instytucji kultury, wydawnictw, artystów i twórców oraz innych podmiotów działających w świecie szeroko pojętej kultury i rozrywki.
Znajdziesz tu informacje o istotnych interpretacjach, orzeczeniach i zmianach, które mogą mieć wpływ na tę działalność. Każdy dzień, każda nowa sprawa jest dla mnie kopalnią tematów, które na pewno poruszę na blogu.
Na początek ważna inicjatywa Komisji Europejskiej dotycząca stawki VAT na e-booki. Obecnie w Polsce na większość książek „papierowych” obowiązuje obniżona stawka 5%, a e-booki opodatkowane są stawka podstawową (dziś 23%). Niektóre państwa członkowskie (Francja, Luksemburg) stosowały obniżoną stawkę, ale Trybunał Sprawiedliwości UE uznał tę praktykę za niedopuszczalną. W Trybunale nadal oczekuje polska sprawa C-390/15, ale są małe szanse, że zakończy się pozytywnie dla sprzedających i udostępniających e-booki.
Dlatego Komisja wzięła sprawy w swoje ręce i 1 grudnia 2016 r. opublikowała projekt zmian do Dyrektywy VAT umożliwiający zastosowanie obniżonej stawki VAT do książek, gazet i czasopism w formie elektronicznej. Taką samą stawką ma być objęte wypożyczanie e-booków przez biblioteki.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://ec.europa.eu/
Od ogłoszenia projektu do obniżonej stawki VAT w Polsce droga daleka, ale wreszcie pojawiła się szansa na takie same stawki VAT na wszystkie książki również dostępne elektronicznie.
Trzymajmy kciuki!
Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }