Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Sklep

Artysta nie rozliczy przychodów z udostępniania wizerunku w ramach działalności?

Wojciech Pietrasiewicz23 lutego 20173 komentarze

Kilka tygodni temu pojawiły się w prasie informacje o wyroku NSA, w którym wskazano, że nie można rozliczać przychodów z udostępniania wizerunku w ramach działalności gospodarczej (sygnatura II FSK 3873/14). Nie był to pierwszy taki wyrok, ale z niecierpliwością czekałem na jego pisemne uzasadnienie.  Pozwoliło ono poznać dokładną argumentację składu orzekającego w tej sprawie.

No i jest:) Sprawa dotyczyła trenera piłki nożnej J.U., który w ramach współpracy z klubem oprócz obowiązków trenerskich, wykonywał usługi marketingowe obejmujące również przekazanie praw do jego wizerunku.

Pierwsza moja myśl – Sąd nie postarał się przy anonimizacji sprawy 🙂

Jeśli chodzi o meritum, uzasadnienie nie jest zbyt obszerne. Przybliżę Ci teraz jego najważniejszą tezę.

NSA uznał, że prawa do wizerunku trenera udostępnianego dla celów marketingowych i reklamowych mają swoją wartość majątkową. Z tego zaś wynika, że przychody z udostępnienia wizerunku powinny być opodatkowane jako przychody z praw majątkowych (opodatkowane z zastosowaniem skali do 32%) i nie mogą być opodatkowane stawką liniową 19% właściwą dla działalności gospodarczej.

Czy wnioski z tego wyroku można zastosować do udostępnienia wizerunku przez artystów i twórców? Niestety tak.

Jeśli więc uzyskujesz wynagrodzenie za prawa do wizerunku, postaraj się zweryfikować, w jaki sposób je w tej chwili rozliczasz. Opodatkowanie tego wynagrodzenia stawką liniową 19% może być ryzykowne. Przyjrzyj się dokładnie swoim umowom – szereg świadczeń reklamowych obejmuje znacznie więcej czynności niż samo przekazanie praw do wizerunku.

A korzystając z chwili wolnego czasu po raz kolejny odwiedziłem Muzeum Historii Kielc. Nowoczesne z bardzo ciekawą wystawą stałą prezentującą Kielce na przestrzeni wieków. Piękne fotografie obiektów, które z różnych powodów uległy zniszczeniu. Jeśli będziesz w Kielcach, warto tam zajrzeć!

Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Wojciech 23 lutego, 2017 o 11:07

    Interesujące orzeczenie! Szczególnie ciekawe jest jego odniesienie do przychodów z przeniesienia autorskich praw majątkowych i udzielania licencji. To przecież też przychody z praw majątkowych. Do tej pory praktyka była raczej taka, że należało rozliczać je w ramach działalności gospodarczej, co powodowało, że nie można było zastosować 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu. Gdyby odnieść orzeczenie NSA do tej sytuacji, to należałoby przyjąć, że jednak przychód z praw autorskich nie może być rozliczany w ramach działalności gospodarczej, co otwiera drogę do jego opodatkowania z zastosowaniem 50% KUP jako przychodu z praw majątkowych.

    Odpowiedz

    Wojciech Pietrasiewicz 23 lutego, 2017 o 12:51

    Dziękuję za komentarz:) Ja też zastanawiam się nad tą kwestią i liczę że ten wyrok nie do końca przekłada się na przychody z przeniesienia autorskich praw majątkowych i udzielania licencji. Argument przemawiający za tym, że przychody z przeniesienia autorskich praw autorskich mogą być rozliczane w działalności gospodarczej wynika pośrednio z interpretacji ogólnej MF. MF wskazał tam, że przychody z działalności twórczej te mogą być kwalifikowane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście lub z działalności gospodarczej w zależności od tego, w jaki sposób działa artysta, czy twórca. W jednej sytuacji korzystniej był rozliczać się progresywnie z 50% kosztami, w drugiej liniowe bez zryczałtowanych kosztów. Do tej pory była pewna elastyczność…

    Odpowiedz

    Wojciech 23 lutego, 2017 o 12:52

    I oby ta elastyczność została zachowana. 🙂

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: