Podsumowując swój pierwszy rok blogowania, obiecałem Tobie, że pierwsze wpisy na moim blogu w nowym roku poświęcę na zmiany w podatkach 2018. Dziś pierwszy wpis dotyczący zmian – kilka informacji o obowiązkach związanych za składaniem JPK – ewidencja VAT (JPK-VAT).
Od 1 stycznia 2018 r. obowiązek przesyłania JPK-VAT najprawdopodobniej dotyczy również Ciebie i to niezależnie od tego w jakiej formie prowadzisz swoją ewidencję VAT.
Obowiązek prowadzenia ewidencji VAT w formie elektronicznej
Od 1 stycznia 2018 r. musisz prowadzić swą ewidencję VAT w formie elektronicznej. W tym dniu wszedł bowiem w życie przepis nakładający bezwzględny obowiązek prowadzenia ewidencji elektronicznie (art. 109 ust. 8 ustawy o VAT). Nie jest już dopuszczalne prowadzenie ewidencji VAT w formie „papierowej”. A to również oznacza, że prawdopodobnie musisz przesyłać JPK-VAT – obowiązek ten dotyczy bowiem podatników prowadzących księgi (w tym ewidencje VAT) w formie elektronicznej. Jeśli masz status instytucji kultury i chcesz sprawdzić, czy obowiązek składnia JPK-VAT nie wystąpił u Ciebie przed 1 stycznia 2018 r, zajrzyj do mojego wpisu JPK w działalności kulturalnej.
Obowiązek składania JPK-VAT nie będzie Cię dotyczyć m.in jeżeli:
- wykonujesz wyłącznie czynności zwolnione z VAT na podstawie art. 43 lub 82 ust. 3 ustawy o VAT (np. tylko usługi kulturalne zwolnione na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o VAT),
- korzystasz ze zwolnienia podmiotowego ze względu na niskie obroty (mniej niż 200.000 zł w skali roku).
W takiej sytuacji nie musisz składać JPK-VAT nawet jeśli masz nr VAT podatnika zwolnionego.
W pozostałych sytuacjach musisz składać JPK począwszy od rozliczenia za styczeń 2018 r.
Jak często musisz przesyłać JPK-VAT?
Plik JPK-VAT musisz przesyłać każdego miesiąca Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej w terminie do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Jeśli masz obowiązek przesyłania JPK-VAT od 1 stycznia 2018 r., swój pierwszy plik za styczeń wyślesz do 26 lutego 2018 r. (25 lutego jest dniem wolnym od pracy). Potem każdego miesiąca do 25. dnia miesiąca musisz wysyłać kolejne pliki JPK-VAT za poprzedni miesiąc.
Pamiętaj, że nawet jeśli składasz deklaracje VAT-7K za okresy kwartalne, pliki JPK-VAT nadal musisz wysyłać co miesiąc.
Ministerstwo Finansów przygotowało specjalny poradnik dla podatników, którzy od 1 stycznia 2018 r. rozpoczną przesyłanie JPK-VAT. Znajdziesz go tutaj. Zwróć uwagę na pkt 5, gdzie znajdziesz darmowe narzędzie do utworzenia pliku JPK.
Natomiast w tym miejscu możesz pobrać aplikację kliencką do wysyłania plików JPK wraz z instrukcją obsługi aplikacji.
Gdy nie prześlesz JPK …
Jeśli nie prześlesz JPK w ogóle lub nie prześlesz go w terminie, ryzykujesz odpowiedzialność karną skarbową. Nieprzesłanie pliku JPK w terminie jest równoznaczne z nieprzekazaniem organom podatkowym wymaganych prawem informacji podatkowych, a to w zależności od okoliczności oznacza karę grzywny za wykroczenie lub przestępstwo karne skarbowe.
Jeśli Twój czyn zostanie zaklasyfikowany jako wykroczenie, w większości przypadków może być nałożony na Ciebie mandat karny (zazwyczaj kilkaset złotych). W skrajnych przypadkach grzywny nałożone w postępowaniu karnym skarbowym mogą być bardzo wysokie.
Jak wykorzystywane są JPK?
Docelowo organy stosując zaawansowane narzędzia analityczne wykorzystywać będą pliki JPK do typowania podmiotów do kontroli i identyfikacji nieprawidłowości w rozliczeniach podatników. JPK ma w założeniu przede wszystkim ułatwić organom identyfikację podmiotów nieewidencjonujących obrotu z wystawionych faktur, ma też pomóc wyłapać typowe błędy w ewidencjach podatników.
Na razie organy podatkowe skupiają się na gromadzeniu ogromnej ilości danych – gorzej z ich efektywną analizą.
Z moich dotychczasowych doświadczeń wynika, że podatnicy dosyć często otrzymują informacje o odliczeniu podatku naliczonego z faktur wystawionych przez podmioty niewidniejące w rejestrze podatników VAT. Pamiętaj jednak, że w wielu sytuacjach mimo otrzymania faktury od podmiotu niezarejestrowanego dla potrzeb VAT, Twoje prawo do odliczenia podatku naliczonego nie powinno być kwestionowane. Jeśli otrzymałeś takie pismo i wahasz się, czy korygować deklarację, napisz do mnie. Może będę w stanie pomóc.
Od 1 lipca 2018 r. pozostałe struktury JPK
Pamiętaj, że jeśli prowadzisz księgi elektroniczne, od 1 lipca 2018 r., na żądanie organów podatkowych zgłoszone w toku kontroli czy postępowania podatkowego, będziesz zobowiązany przekazywać w formie JPK dane dotyczące Twoich:
- ksiąg rachunkowych,
- wyciągów bankowych,
- przesunięć magazynowych,
- faktur.
Już teraz sprawdź, czy twój system księgowy jest na to przygotowany.
Przy okazji chciałbym zachęcić do zwiedzenia Muzeum Historii Torunia, które miałem okazje ostatnio odwiedzić już po raz drugi. Znajdziesz w nim świetną, nowoczesną, interaktywną wystawę prowadzącą Cię przez historię Torunia od jego lokacji aż po czasy współczesne. Muzeum nie zapomniało o dzieciakach, które mogą ułożyć puzzle, przymierzyć strój zakonnika krzyżackiego i obejrzeć film 3D o historii miasta.
Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }