Wystawienie spektaklu za granicą a VAT

Wojciech Pietrasiewicz05 września 2018Komentarze (0)

Coraz częściej trafiają do mnie pytania o współpracę polskich instytucji kultury z instytucjami zagranicznymi. Trudności te dotyczą również podmiotów prowadzących taką działalność komercyjnie.  Dlatego dziś krótki wpis, który przybliży Ci jak opodatkowane jest odpłatne wystawienie spektaklu za granicą. O warunkach zastosowania zwolnienia do usług kulturalnych wspominałem we wpisie Kiedy instytucja kultury korzysta ze zwolnienia z VAT?

Na wstępie warto zaznaczyć, że kwalifikacja VAT świadczonych usług bardzo często zależy od zasad współpracy ustalonych między stronami. W dzisiejszym wpisie skupię się na najprostszej sytuacji, w której wystawiając spektakl za granicą otrzymujesz z góry ustalone wynagrodzenie niezależne od frekwencji  i innych czynników. Jeśli masz wątpliwości jak ocenić Twoją sytuację z perspektywy VAT, napisz do mnie.

Ustal miejsce świadczenia

Jeśli zamierzasz odpłatnie wystawić spektakl za granicą, musisz najpierw ustalić miejsce jej opodatkowania. Pamiętaj, że miejsce świadczenia dla usług kulturalnych ustala się w odmienny sposób w zależności od tego, na rzecz kogo świadczona jest usługa.

Jeśli świadczysz usługę na rzecz podmiotów niebędących podatnikami, miejscem świadczenia dla potrzeb VAT jest miejsce, w którym ta działalność faktycznie jest wykonywana (art. 28g ust. 2 Ustawy o VAT).

Znacznie częściej świadczyć będziesz usługę na rzecz podatników.

W takiej sytuacji miejscem świadczenia jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada odpowiednio siedzibę działalności gospodarczej, stałe miejsce działalności gospodarczej lub miejsca zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu (art. 28b ustawy o VAT). Oznacza to, że wystawienie spektaklu za granicą na rzecz innej instytucji kultury lub innego podatnika będzie opodatkowane w kraju odbiorcy usługi.

Jak zatem opodatkować wystawienie spektaklu za granicą?

Wystawienie spektaklu za granicą a VAT

W przypadku wystawienia spektaklu za granicą na rzecz podatnika wystawiasz fakturę bez VAT z adnotacją “odwrotne obciążenie”. Faktura nie zawiera więc polskiego VAT.

Uwzględnienie w deklaracji

Moim zdaniem, jeśli jesteś instytucją kultury, w deklaracji VAT nie musisz uwzględniać faktur za usługi wystawienia spektaklu za granicą na rzecz podatników.

Z objaśnień do deklaracji VAT-7 wynika, że w poz. 11 wykazuje się dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje Ci prawo do odliczenia lub zwrotu.

Jak wskazałem wyżej, wystawienie spektaklu za granicą na rzecz podatnika nie podlega VAT w Polsce. Jednak warunkiem odliczenia VAT w stosunku do usług niepodlegających opodatkowaniu w Polsce jest to, aby dana transakcja, gdyby została wykonana na terytorium Polski, dawała prawo do odliczenia podatku naliczonego (art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT). Usługi kulturalne jak odpłatne wystawienie spektaklu (niebędące usługą wstępu) świadczone przez instytucję kultury są zwolnione z VAT.

Z tych powodów moim zdaniem nie musisz uwzględniać wynagrodzenia za wystawienie spektaklu za granicą na rzecz podatnika w deklaracji VAT-7.

Jeśli ta sama usługa świadczona jest np. przez spółkę – będzie dawała praw do odliczenia VAT i uwzględniana w deklaracji.

Informacja podsumowująca

Aby ustalić, czy masz obowiązek uwzględnienia wynagrodzenia za wystawienie spektaklu za granicą w informacji podsumowującej musisz sprawdzić, czy usługa ta jest opodatkowana VAT w kraju odbiorcy.

Zgodnie z art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT obowiązek ujęcie transakcji w informacji podsumowującej dotyczy usług, do których stosuje się art. 28b ustawy o VAT, na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej, świadczonych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, innych niż zwolnionych od podatku od wartości dodanej lub opodatkowanych stawką 0%, dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca.

Oznacza to, że aby wiedzieć czy Twoje wynagrodzenie za wystawienie spektaklu należy ująć w informacji podsumowującej, musisz sprawdzić status VAT usługi w kraju odbiorcy.

Jeśli jest opodatkowana VAT, musisz ją uwzględniając w informacji podsumowującej. Jeśli jest zwolniona lub opodatkowana stawką 0%, to taki obowiązek nie wystąpi.

 

Jest w Polsce wiele zachwycających miejsc, o których dowiadujesz się zupełnie przypadkiem. Czasem z mojego bloga 🙂

Dziś kolejne: Kolorowe Jeziorka, które miałem okazje zobaczyć w czasie jednych z moich najciekawszych wakacji.

Znajdują się w Rudawskim Parku Krajobrazowym na zboczu Wielkiej Kopy. Cztery jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i czarne, a ich kolor związany jest ze składem chemicznym otaczających je skał oraz dna jeziorek. Więcej informacji na ich temat znajdziesz tutaj. Jeśli odwiedzasz Dolny Śląsk, warto wybrać się tam na spacer i przekonać się, że kolorowe jeziorka istnieją! Na zdjęciu to błękitne 🙂

Kolorowe jeziorka

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wpietrasiewicz@mvptax.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: