Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Sklep

Wynagrodzenie za próby – 50% koszty

Wojciech Pietrasiewicz04 lipca 2018Komentarze (0)

Od dawna też otrzymuję sygnały o problemach ze stosowaniem 50% kosztów uzyskania przychodów, gdy instytucja kultury wypłaca wynagrodzenie za próby teatralne, czy próby wznowieniowe. Organy podatkowe kwestionowały możliwość zastosowania 50% kosztów od tej części wynagrodzenia. Niestety również orzecznictwo sądów administracyjnych nie wypracowało jednoznacznego stanowiska.

Sprawa nie jest niestety jednoznaczna, ale coraz więcej sygnałów wskazuje, że to negatywne stanowisko organów podatkowych ulega zmianie.

Wynagrodzenie za próby – pozytywne orzeczenie

Pierwsze pozytywne sygnały wskazujące, że jednak możesz stosować 50% koszty uzyskania przychodu do wynagrodzenia za próby pojawiły się w orzeczeniach sądowych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie zakwestionował stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej, który w interpretacji wydanej instytucji kultury odmówił możliwości zastosowania 50% do wynagrodzenia za próby orkiestry. Sąd uznał, że zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodu jest możliwe.

Sąd pokreślił, że:

„Próby sekcyjne, a także próby odbywające się w siedzibie lub w innym wyznaczonym przez pracodawcę miejscu oraz koncerty prowadzą do powstania artystycznego wykonania lub ustalenia utworu muzycznego. Efekt tej pracy, a zatem również prawo do majątkowych praw autorskich lub praw pokrewnych, jest, z mocy oświadczenia woli pracowników, przenoszony na pracodawcę. Zatem wydatek poniesiony na próby orkiestry z prawnopodatkowego punktu widzenia może być zakwalifikowany jako poniesiony w celu bezpośrednio uzyskania przychodu lub utrzymania źródła przychodów. Wobec powyższego w przedmiotowej sprawie skarżący wywiązując się z obowiązków płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych, może stosować koszty uzyskania przychodów w wysokości 50% kosztów uzyskanego przychodu, pomniejszonego o potrącone należne składki na ubezpieczenie społeczne, których podstawę stanowi przychód, do części wynagrodzenia wypłacanego muzykom za udział w próbach, próbach sekcyjnych oraz w koncertach.”

(Wyrok WSA w Olsztynie z 16 lutego 2017 r., sygn. I SA/Ol 866/16).

Wyrok nie jest jeszcze prawomocny. A sprawę ostatecznie rozstrzygnie Naczelny Sąd Administracyjny. Pamiętaj, że pojawiają się również wyroki ze stanowiskiem przeciwnym.

Pozytywna interpretacja

Jednocześnie pojawiły się sygnały, że administracja skarbowa zmienia stanowisko. Pojawiła się bowiem pozytywna interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (nr 0113-KDIPT2-3.4011.22.2018.2.AC). Potwierdziła ona możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów do wynagrodzenia za próby teatralne.

We wniosku teatr wskazał, że w ramach umowy o pracę aktorzy muszą uczestniczyć w próbach teatralnych. Wynagrodzenie za próby jest częścią wynagrodzenia zasadniczego z umowy o pracę. Dodatkowo aktorzy uzyskają wynagrodzenie za występy według ustalonych stawek. Teatr zapytał, czy taka formuła rozliczeń uprawnia do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów do wynagrodzenia za próby. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził taką możliwość.

Co istotne interpretacja została wydana już na gruncie nowych przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2018 r.

Czy to sygnał, że do rozliczeń instytucji kultury wraca normalność?

Mam nadzieję, że tak.

Ale biorąc pod uwagę zmienność stanowiska organów podatkowych oraz niepewność co do ostatecznego stanowiska sądów w sprawie stosowania 50% kosztów do  wynagrodzenia za próby, chyba warto rozważyć zabezpieczenie swoich rozliczeń własną interpretacją.

Jeśli potrzebujesz pomocy w tym zakresie, po prostu napisz do mnie.

A poniżej Kościół Pokoju pw. Trójcy Świętej w Świdnicy. Unikalny zabytek sakralny znajdujący się na liście UNESCO.  Jest największą barokową drewnianą świątynią w Europie!

wynagrodzenie za próby

Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: