Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Sklep

Prewspółczynnik w teatrach – nieodpłatne wejściówki

Wojciech Pietrasiewicz15 stycznia 2017Komentarze (0)

Ostatnio często dostaję pytania o to, jak darmowe wejściówki na imprezy, przedstawienia czy spektakle organizowane przez teatry lub organizatorów imprez kulturalnych wpływają na prewspółczynnik i na obowiązek jego stosowania. Wejściówki te są często przekazywane osobom wpływowym tzw. VIP-om lub wiążą się z działaniami teatru zmierzającymi do promocji danego spektaklu.

Jeśli takie przekazanie wiąże się z działalnością gospodarczą teatru, może ono nie podlegać opodatkowaniu VAT. Więcej informacji na temat opodatkowania nieodpłatnych przekazań znajdziesz tutaj.

Jeśli jednak przekazujesz nieodpłatne bilety na spektakl swojego teatru i nie opodatkowujesz VAT takiego przekazania, to czy musisz liczyć prewspółczynnik?

Choć nie jest to prosta kwestia, postaram się ją teraz wyjaśnić.

Kiedy musisz stosować prewspółczynnik?

Prewspółczynnik musisz stosować wtedy, gdy:

  • występują u Ciebie wydatki związane jednocześnie z działalnością gospodarczą i działalnością inną niż działalność gospodarcza i
  • jednocześnie nie jesteś w stanie przyporządkować tych wydatków do jednego z typów działalności.

Wszystko więc zależy od tego, czy wystąpią u Ciebie wydatki związane z działalność gospodarczą i takie, które działalnością gospodarczą nie są. Wbrew temu co mówi wiele osób, także odpłatna działalność statutowa teatru jest działalnością gospodarczą dla potrzeb VAT. Powoduje to, że w wielu sytuacjach to czynności nieodpłatne decydują o tym, czy musisz liczyć prewspółczynnik, czy nie.

Prewspółczynnik a nieodpłatne wejściówki

Jeśli nie opodatkowujesz VAT nieodpłatnego przekazania wejściówek, to uznajesz, że to przekazanie jest dokonywane dla celów działalności gospodarczej. W przeciwnym razie nieodpłatne świadczenie usług (a tym jest przekazanie biletów na spektakl teatralny) byłoby opodatkowane VAT. Moim zdaniem jeśli nieodpłatne przekazanie wejściówek wiąże się z działalnością gospodarczą  dla potrzeb VAT, nie spowoduje ono obowiązku zastosowania w teatrze prewspółczynnika.

Takie stanowisko powoli akceptują organy podatkowe. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 20 września 2016 r. nr IBPP3/4512-372/16-2/EJ. organ uznał, że nieodpłatne wstępy na wydarzenia kulturalne realizowane są dla celów działalności gospodarczej Teatru i niewątpliwie sprzyjają osiągnięciu w przyszłości większych przychodów z działalności gospodarczej. Dlatego nie powodują obowiązku liczenia prewspółczynnika w teatrze.

To pozytywne stanowisko organów nie bazuje bezpośrednio na treści przepisów. Dlatego teatry coraz częściej występują po interpretacje indywidualne w swoich sprawach. Uzyskują w ten sposób ochronę przed ewentualną zmianą podejścia organów. Możesz zastanowić się nad uzyskaniem własnej interpretacji. W tej chwili szanse na pozytywne rozstrzygnięcie są spore. Pamiętaj jednak, że zanim złożysz wniosek musisz przyjrzeć się wszystkim aspektom działalności teatru, nie tylko kwestii wejściówek. Warunkiem uzyskania ochrony z interpretacji indywidualnej jest ujęcie we wniosku wszystkich okoliczności faktycznych. Tylko taki wniosek da Ci pełną ochronę.

Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: