Stawka VAT na usługi projektowania kostiumów była przedmiotem interpretacji, która wywołała spore wątpliwości. Może mieć ona bowiem pewien wpływ na stosowanie zwolnienia z VAT dla usług kulturalnych.
Pojęcie usług kulturalnych w praktyce organów podatkowych i orzecznictwie sądów administracyjnych jest rozumiane dość szeroko.
Jednak ostatnie interpretacje zdają się je zawężać.
Organy coraz ściślej interpretują tworzenie i upowszechnianie kultury.
Możesz więc spodziewać się że coraz większej liczby praw dotyczących działalności kulturalnej w sądach administracyjnych.
O wątpliwościach związanych z kwalifikacją usług kulturalnych pisałem we wpisach Sprzedaż biletów 8% czy 23%? czy Stawka VAT na warsztaty online – interpretacje.

Muzeum Wynwood Walls
Czego dotyczyła sprawa?
Przedmiotem zapytania podatniczki była stawka VAT na usługi projektowania kostiumów. Wnioskiem objęta była również kwalifikacja usługi tworzenia kostiumów.
W ramach swojej działalności podatniczka projektowała i wytwarzała kostiumy dla branży filmowej, telewizyjnej i reklamowej.
Wyprodukowane kostiumy stanowiły indywidualne dzieła, które są wyrazem jej twórczości.
Każdy kostium pozostawał wynikiem indywidualnego pomysłu wnioskodawczyni, jest niepowtarzalny i do każdego z nich wnioskodawczyni przekazuje prawa autorskie.
Z tytułu opisanych we wniosku świadczeń podatniczce przysługiwało wynagrodzenie w formie honorarium.
Wnioskodawczyni akcentowała, że jej utwory mają szerokich odbiorców i przez swoją twórczość, ma ona wpływ na wzrost dorobku kulturalnego.
Wnioskodawczyni zaznaczyła, że zarówno jej kostiumy z poprzednich epok, jak i te współczesne oraz do audycji sci-fi stanowią usługi kulturalne.
Pozwalają one bowiem przekazać widzowi, w jaki sposób w danych epokach kształtowały się trendy modowe i opisać sposób ubierania charakterystyczny dla danej grupy społecznej.
Wnioskodawczyni zapytała, jaka jest stawka VAT na usługi projektowania kostiumów.
Zapytała czy usługi te oraz tworzenie kostiumów stanowi usługę kulturalną.
Taka usługa mogłaby korzystać ze zwolnienia od VAT (art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT).
Podatniczka argumentowała, że jej działalność, polegająca na projektowaniu i szyciu artystycznych kostiumów na potrzeby branży filmowej, telewizyjnej i reklamowej, należy uznać za działalność kulturalną, a zatem zwolnioną od VAT w oparciu o powołany przepis. uznała więc, że jej usługi są zwolnione od VAT.
>>> Czy artystom prowadzącym działalność w formie spółki przysługuje przysługuje zwolnienie od VAT? Przeczytaj artykuł: VAT od wynagrodzeń zespołu
Stawka VAT na usługi projektowania kostiumów – stanowisko organu
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie zgodził się z podatniczką.
Wskazał, że działalność kulturalna polega na tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.
Kultura to ogół wytworów i osiągnięć z dziedziny sztuki, funkcjonujących w postaci np. dzieł artystycznych, związanych z twórczością artystyczną (np. o charakterze literackim, naukowym, plastycznym, muzycznym).
A zatem za usługi kulturalne organ uznał usługi polegające na tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kulturalnego dziedzictwo ludzkości, w szczególności w zakresie historii, nauki i sztuki.
Jednocześnie Dyrektor uznał, że usługi podatniczki mają charakter projektowego i rzemieślniczego wykonania kostiumów na konkretne zlecenie.
Nawet jeśli część z nich tworzona jest na wzór ubiorów minionej epoki, to nie oznacza to, że wnioskodawczyni świadczy usługi kulturalne.
Dyrektor podkreślił, że:
„Właściwy projekt i dobór kostiumów, np. do filmu osadzonego w minionych czasach, jest realizacją złożonego zlecenia. O ile, jak Pani wskazuje, działania mają charakter twórczy i niepowtarzalny, to Pani usługom projektowania oraz szycia i przeróbek odzieży nie można nadać waloru kulturalnego.”
(interpretacja z 6 czerwca 2023 r., nr 0114-KDIP4-2.4012.156.2023.2.KS)
W konsekwencji Dyrektor przyjął, że opisane we wniosku usługi nie korzystają ze zwolnienia.
Organ jednocześnie nie zasugerował jaka jest właściwa stawka VAT na usługi projektowania kostiumów. Nie był zresztą do tego zobowiązany.
Stawka VAT na usługi projektowania kostiumów – co dalej?
Jeśli przyjąć stanowisko organu, indywidualny twórca świadczący usługi projektowania kostiumów, w ramach których przenoszone są prawa autorskie, stosowałby stawkę 8%. Jeśli tę samą usługę wykonuje spółka – 23%.
Taka kwalifikacja usług projektowania i szycia zindywidualizowanych kostiumów, może jednak budzić pewne wątpliwości.
>>> Przeczytaj także artykuł: Prewspółczynnik bez dotacji inwestycyjnych
W praktyce funkcjonowania podmiotów kulturalnych istnieje wiele elementów tworzących kulturę (film).
Tych elementów jest wiele: scenariusz, scenografia, reżyseria, gra aktorska, czy właśnie kostiumy.
Zaprojektowanie kostiumów na potrzeby tych wydarzeń jest elementem filmu, a więc tworzy kulturę.
Warto zastanowić się, czy takich usług nie należałoby na potrzeby VAT potraktować analogicznie do usług scenografa, które organy podatkowe dotychczas uznawały za usługi kulturalne.
Niestety, nie mam informacji, czy zaskarżono omawianą interpretację. Jej pełną treść znajdziesz tutaj.
Jak zabezpieczyć swoje usługi?
W obliczu pojawiających się interpretacji organów warto zweryfikować swoje usługi z perspektywy VAT.
Dotyczy to w szczególności tych usług, które Twoja instytucja wykonuje w ramach odpłatnej działalności statutowej. Zweryfikuj w szczególności usługi podobne w swej naturze do usług kostiumografa.
Jeśli potrzebujesz wsparcia w tym zakresie, po prostu napisz do mnie.
Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy, prawnik
***
Podatek u źródła przy płatności agentom
Podatek u źródła przy płatności agentom budzi sporo wątpliwości. Dotyczą one w szczególności sytuacji, w której nie sposób było ustalić prowizji agenta i wynagrodzenia artysty.
W ostatnich latach kształtowała się praktyka organów, która wskazywała na konieczność przypisania wynagrodzenia artyście jako beneficjentowi świadczenia [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }