Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Podzielona płatność – już obowiązkowa

Wojciech Pietrasiewicz23 grudnia 20192 komentarze

Bardzo długo zbierałem się do wpisu, którego tematem byłaby podzielona płatność. Niestety po wejściu w życie przepisów o podzielonej płatności byłem bardzo zaangażowany w sprawy klientów. Nie miałem nawet chwili, aby napisać kilka słów na mój blog.

Postanowiłem więc nadrobić zaległości. 🙂

Nie mogę ominąć tego tematu, ponieważ już od 1 stycznia 2020 r. dodatkową przykrą konsekwencją niezastosowania obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności (MPP) będzie brak możliwości zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu.

Zatem zaczynamy!

Pamiętaj jeszcze, że na blogu znajdziesz również informacje o Białej liście podatników oraz NIP na paragonach .

Czym jest podzielona płatność?

Podzielona płatność to mechanizm, w ramach którego środki, które przelewasz kontrahentowi lub otrzymujesz od niego wpływają na dwa rożne rachunki. Kwota netto wpływa na rachunek bieżący, zaś kwota VAT na specjalny rachunek VAT, z którego możesz dokonywać tylko niektórych operacji.

Do końca października 2019 mechanizm ten był dobrowolny. W związku z tym nie cieszył się popularnością. Wszak nikt nie lubi, gdy jego środki są zamrożone na nieoprocentowanych rachunkach.

Niestety już od 1 listopada 2019 r. w przypadku części płatności MPP jest obowiązkowy.

Kiedy podzielona płatność jest obowiązkowa?

Musisz zastosować MPP, jeżeli:

  • Twoja transakcja dotyczy towarów lub usług, z załącznika nr 15 do ustawy o VAT (np. telefony komórkowe, komputery, niektóre odpady surowcowe),
  • transakcja podlega udokumentowaniu fakturą,
  • kwota należności przekracza 15.000 zł (kwota brutto).

Jeśli wskazane trzy warunki są spełnione zastosowanie znajdzie obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności.

Pamiętaj, że nie ma znaczenia jaką wartość w kwocie przekraczającej 15.000 zł mają towary lub usługi z załącznika nr 15. Wystarczy, że w ramach faktury na kwotę przewyższającą 15.000 zł przynajmniej jedna pozycja dotyczy towaru lub usługa z załącznika nr 15.

Przykład

Jeżeli więc dokonasz zakupu materiałów biurowych na kwotę brutto 20.000 zł, a jedna z pozycji faktury to np. telefon komórkowy o wartości 1000 zł, Twoja transakcja podlega MPP. Jednocześnie w takiej sytuacji obowiązkowa podzielona płatność dotyczy tylko tej części kwoty faktury, która dotyczy towarów lub usług z załącznika nr 15 do ustawy o VAT.  A więc tylko 1000 zł.

Oczywiście w takiej sytuacji możesz zastosować podzieloną płatność do całej faktury. I tak w praktyce stanie się w większości sytuacji.

Pamiętaj, że nie stosujesz MPP, gdy należność z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług podlega potrąceniu(art. 498 kc), w potrącanej części.

Podzielona płatność – towary i usługi

Aby sprawdzić, czy musisz stosować MPP do Twojej transakcji przekraczającej 15.000 zł, musisz zweryfikować treść załącznika do ustawy o VAT. Znajdziesz tam listę towarów i usług, do których musisz stosować MPP. Wśród tych, które mogą być dla Ciebie ważne, warto wymienić:

  • komputery, telefony, aparaty i kamery cyfrowe,
  • benzyny silnikowe, oleje napędowe, gazy przeznaczone do napędu silników spalinowych,
  • tusze i tonery,
  • odpady surowcowe,
  • usługi budowlane.

Treść załącznika nr 15 znajdziesz m.in. tutaj.

Faktura “mechanizm podzielonej płatności”

Jeśli dokonujesz transakcji, która podlega MPP, musisz w specjalny sposób oznaczyć swoją fakturę. Musisz na niej dodać słowa: “mechanizm podzielonej płatności”. Informujesz w ten sposób kontrahenta, że kwota faktury lub jej część podlega obowiązkowemu MPP.

Pamiętaj, że jeśli nie wywiążesz się z tego obowiązku, mogą spotkać Cię przykre konsekwencje.

Jeżeli więc wystawisz fakturę bez adnotacji „mechanizm podzielonej płatności”, organ podatkowy ustali dodatkowe zobowiązanie podatkowe – 30% kwoty VAT przypadającej na dostawę towarów lub świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, wykazanej na tej fakturze.

Sankcja nie znajdzie zastosowania, gdy pomimo błędu w fakturze Twój nabywca zapłaci w MPP kwotę VAT z faktury przypadającą na dostawę towarów lub świadczenie usług z załącznika nr 15 do ustawy o VAT.

Dodatkowo, możesz ponosić odpowiedzialność karną skarbową z tytułu wystawienia wadliwej faktury.

Podzielona płatność – sankcje dla nabywcy

Jeśli, mimo takiego obowiązku, nie dokonasz  płatności kwoty z otrzymanej faktury z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności, organ podatkowy ustali sankcję w wysokości odpowiadającej 30% kwoty VAT z faktury przypadającej na nabyte towary lub usługi z załączniku nr 15.

Z odpowiedzialności nie zwolni Cię nawet to, że wystawiona  faktura nie zawiera sformułowania „mechanizm podzielonej płatności”. Musisz więc samodzielnie weryfikować czy kwota z otrzymanej faktury musi być zapłacona MPP. Sankcji tej możesz uniknąć, jeśli wystawca faktury uregulował kwotę VAT z wystawionej faktury.

Dodatkowo, jeśli wbrew takiemu obowiązkowi, nie zastosujesz MPP do Twojej transakcji, możesz narazić się na karę grzywny z Kodeksu karnego skarbowego.

Dodatkowa sankcja od 1 stycznia 2020 r.

Pamiętaj, że jeśli po 1 stycznia 2020 r. nie opłacisz faktury z zastosowaniem MPP, mimo iż zawiera ona słowa: mechanizm podzielonej płatności, ryzykujesz negatywne konsekwencje w CIT. W części, w jakiej nie zastosujesz obowiązkowego MPP, mimo właściwego znaczenia faktury przez wystawcę, nie zaliczysz kwoty netto faktury do kosztów uzyskania przychodów. Taka pomyłka może więc kosztować Cię bardzo drogo.

Ostatnie dwa miesiące wskazują, że obowiązkowa podzielona płatność budzi sporo wątpliwości. Cały czas czekałem na objaśnienia MF, które właśnie się ukazały – znajdziesz je tutaj. Jeśli masz jakieś wątpliwości dotyczące MPP, po prostu napisz do mnie.

A poniżej zdjęcie z mojej ostatniej wycieczki krajoznawczej. Jako jeden z ostatnich zwiedzających świetną i poruszającą ekspozycję Muzeum II Wojny Światowej, miałem okazję na takie widoki 🙂

podzielona płatność

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy podatkowej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 509 509 974 e-mail: wpietrasiewicz@mvptax.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Katarzyna 3 stycznia, 2020 o 09:16

Czy poprzez “kwotę należności” mamy rozumieć pojedynczą fakturę od danego dostawcy, czy też sumę wszystkich należności w ciągu roku, jeżeli wiąże nas umowa? Pytam w kontekście kwoty granicznej 15 000 zł.

Odpowiedz

Wojciech Pietrasiewicz 3 stycznia, 2020 o 12:18

Dzień dobry Pani Katarzyno,

Dziękuję za komentarz 🙂

Kwestia ta nie została jednoznacznie wyjaśniona w Objaśnieniach.
Moim zdaniem, należy w tym przypadku analizować każdy przypadek odrębnie.
Przykładowo, jeżeli mamy usługę budowlaną o określonej wartości, ale fakturowana częściowo,
wartością transakcji będzie cała wartość usługi.
Podobnie w przypadku dostaw towarów gdy ich wartość przekracza 15.000 zł, ale wartość
wystawianych faktur zaliczkowych jest niższa (patrzymy na wartość dostawy).
Natomiast w przypadku usług świadczonych w okresach rozliczeniowych w wielu
sytuacjach uzasadnione będzie uznanie z transakcję usług
wyświadczonych w danym okresie rozliczeniowym.

Pozdrawiam serdecznie,

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wpietrasiewicz@mvptax.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: