Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Sklep

O zaginionych dziełach sztuki i nie tylko

Wojciech Pietrasiewicz01 maja 2017Komentarze (0)

Dziś ani słowa o podatkach, choć nawet przy długim weekendzie mam kilka ciekawych zagadnień do rozwiązania. Opodatkowanie planów pracowniczych, wpływ zmiany rozliczeń na prewspółczynnik, to wszystko tematy na długi weekend.

To już ostatnie zdanie o podatkach na dziś 🙂

W zeszłym tygodniu Ministerstwo Kultury ogłosiło odzyskanie kolejnego dzieła utraconego w trakcie II wojny światowej. Do Muzeum Narodowego trafił pejzaż marynistyczny Simona de Vliegera „Wzburzone morze z okrętami”.

Z każdym takim odzyskanym dziełem wiąże się jakaś historia – czasem gotowy materiał na książkę lub film sensacyjny.

Niezależnie od sukcesu, jakim jest odzyskanie kolejnego wspaniałego obrazu, warto pamiętać, że oficjalna lista naszych strat wojennych obejmuje kilkadziesiąt tysięcy pozycji. Obejmuje ona dzieła takich mistrzów, jak Rafael, Carracci, Breughel, van Dyck, Matejko, Malczewski, Kossak. Internetowy katalog strat znajdziesz na stronach Ministerstwa Kultury.

A jeśli chcesz poznać kilka ciekawych historii o zaginionych i odnalezionych dziełach sztuki, polecam Ci te trzy pozycje:

Nie dotyczą one tylko Polski i tylko strat wojennych.

Muzeum zaginionych dzieł. Historia kradzieży dzieł sztuki znajdziesz historie najbardziej zuchwałych kradzieży z muzeów oraz nieliczne udane akcje ich odzyskania. Niesamowite jak bardzo niefrasobliwe (jeśli chodzi o standardy ochrony) były niektóre muzea jeszcze kilkanaście lat temu.

Sztuka zagrabiona to kilka historii dzieł utraconych przez Polskę w czasie II wojny światowej. Co do niektórych wiemy, że nie zostały zniszczone, domyślamy się nawet gdzie są, ale nie jesteśmy w stanie ich odzyskać.

W pogoni za sztuką to trzymająca w napięciu opowieść o kradzieży wielkiego obrazu – „Krzyku” Edvarda Muncha, ale przede wszystkim historia detektywa, który zajmuje się odzyskiwaniem utraconych dzieł sztuki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o kradzieżach dzieł sztuki i ich odzyskiwaniu, sięgnij do jednej z powyższych pozycji.

Miłej majówkowej lektury!

Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: