Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Sklep

Już rok mojego blogowania….

Wojciech Pietrasiewicz28 grudnia 20174 komentarze

W grudniu minął już rok mojego blogowania.

Minął tak szybko, że nawet tego nie zauważyłem:) Miałem plan, aby w rocznicę mojego pierwszego wpisu dotyczącego stawki VAT na e-booki, przygotować właśnie urodzinowy wpis.

Robię to dziś, a moment też jest bardzo dobry – zbliża się koniec roku. A to dobry czas na chwilę podsumowań i refleksji.

Jaki był ten pierwszy rok mojego blogowania?

No właśnie jaki był?

Dynamiczny – bo wszystko działo się bardzo szybko od pierwszego wpisu przez kolejne tematy poruszanych na blogu aż po nowe pomysły, które sprawiły, że rozwija się on tak dynamicznie jak teraz.

Pełen niespodzianek – nie wyobrażałem sobie tak dużego zainteresowania tematyką, którą poruszam na blogu. Nie spodziewałem się też, że sprawy, które poruszam i którymi zajmuję się na co dzień, dotyczą tak wielu z Was. Dziękuję tym samym za Twoją obecność na blogu.

Pełen nowych pomysłów – każdy nowy wpis generował kilka kolejnych pomysłów na nowe tematy. Przygotowując wpisy dotyczące prewspółczynnika, zauważyłem, że cieszą się one  dużym zainteresowaniem. I tak powstał pomysł na informator PREWSPÓŁCZYNNIK VAT W INSTYTUCJACH KULTURY – 7 PYTAŃ I ODPOWIEDZI.  Teraz już wiem, że ciekawych tematów na takie informatory jest co najmniej kilka.

Gdyby tylko doba miała 48 godzin…, albo lepiej 96.

Ten rok nie byłby na pewno tak ciekawy i inspirujący, gdyby nie Rafał Chmielewski, którego po kilku latach kolejny raz spotkałem na swojej drodze i który pomógł mi stworzyć Kulturalnie o podatkach. Rafał – wielkie dzięki dla Ciebie i całego zespołu web.lex za wsparcie, pomoc i inspirację, które każdego dnia od Was otrzymuję!

Trzy najbardziej popularne wpisy

Podsumowując rok mojego blogowania, postanowiłem pokazać Ci trzy najbardziej popularne wpisy na Kulturalnie o podatkach.

Dlaczego?

 1. Jeśli zajrzało do nich kilka tysięcy osób, może znajdziesz w nich coś wartościowego dla Ciebie!
 2. Wpisy te pokazują jaka tematyka jest dla Ciebie – czytelnika mojego bloga – najważniejsza.
 3. Popularność poszczególnych wpisów ma wpływ na to, co poruszam na blogu w moich kolejnych wpisach i na dalsze moje blogowe plany.

Zaczynamy!

Nr 3 – Kiedy instytucja kultury korzysta ze zwolnienia z VAT?

Wpis ten dotyczy podstawowych warunków stosowania zwolnienia z VAT w działalności kulturalnej. Zajrzyj do niego przede wszystkim gdy masz wątpliwości, czy Twój typ działalności lub jej forma uprawnia do stosowania zwolnienia z VAT dla usług kulturalnych.

Nr 2 – Sprzedaż biletów 8% czy 23%?

Jeśli sprzedajesz bilety na różne imprezy, bardzo często możesz mieć problem z ustaleniem stawki VAT na sprzedawane bilety. W tym wpisie znajdziesz kilka wskazówek, jak ustalić, czy możesz zastosować stawkę 8%.

Nr 1 – Zmiany w VAT 2017 – trudniejsze odliczenie VAT naliczonego

Ten wpis to absolutny lider i dowód na to, że odliczenie VAT w imporcie usług i wenątrzwspólnotowym nabyciu towarów powoduje sporo kłopotów.  Zajrzyj do tego wpisu, jeśli chcesz wiedzieć, kiedy błędne ujecie importu usług w deklaracji może spowodować u Ciebie spore kłopoty.

Dla mnie popularność tych wpisów jest wskazówką, które tematy powinienem poruszyć w najbliższym czasie.

Jakie plany na 2018 r.?

Rok 2018 r. na pewno będzie rokiem zmian.

W podatkach będzie to rok ogromnej ilości zmian, niekoniecznie dobrych. Na pewno organy podatkowe uzyskają znacznie większy dostęp do danych o Twoich rozliczeniach i Twoich finansach. Już wkrótce na blogu znajdziesz informacje o przepisach, które to umożliwią, a także o innych zmianach w podatkach ważnych dla  kultury i rozrywki.

Z komentarzy na blogu i otrzymywanej korespondencji wiem, że prawidłowe zastosowanie stawek VAT w działalności kulturalnej i rozrywkowej budzi spore wątpliwości.  Dlatego w przyszłym roku tym kwestiom poświecę trochę więcej miejsca na moim blogu.

Jeśli chcesz, abym napisał na blogu o stawkach VAT dotyczących konkretnego rodzaju imprezy lub typu działalności zostaw komentarz pod tym wpisem lub napisz do mnie. Nie obiecuję, że ustalę stawkę VAT na Twoją konkretną imprezę, ale na bazie otrzymanych informacji od Ciebie, mogę stworzyć wpis, który pomoże Tobie i innym czytelnikom prawidłowo rozliczyć sprzedaż biletów na organizowane imprezy.

W Twojej konkretnej sprawie mogą pomóc w inny sposób.

Jaki?

Jeśli chcesz się dowiedzieć, napisz do mnie 🙂

Szykuję też dla Ciebie niespodziankę, która pojawi się za jakiś czas na moim blogu.

już rok mojego blogowania

Na razie nic więcej nie powiem.

Gdybym powiedział, nie byłaby to niespodzianka.

 

Obserwuj mojego bloga, a na pewno jej nie przegapisz.

Jak widzisz szykuje się pracowity rok 🙂

 

Dzisiejszy wpis jest moim ostatnim w tym roku.

Dlatego już teraz składam Ci serdeczne życzenia, aby ten Nowy Rok był dla Ciebie źródłem radości, nowych ciekawych doświadczeń i wyzwań, a na końcu satysfakcji ze zrealizowanych planów i zamierzeń.

Do zobaczenia w przyszłym roku!

Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  rafal chmielewski 28 grudnia, 2017 o 12:27

  Panie Mecenasie, Wojtku, cała przyjemność jest po mojej stronie! Prawdę mówiąc tak dobrych blogów prawniczych, jak „Kulturalnie o podatkach”, nie ma wiele i nie tylko mam na myśli nasze polskie podwórko 🙂

  Życzę Ci sukcesów w kolejnym i dalszych latach prowadzenia bloga oraz rozwoju Kancelarii!

  Rafał 🙂

  Odpowiedz

  Wojciech Pietrasiewicz 28 grudnia, 2017 o 13:37

  Rafał, wielkie dzięki 🙂 Taki komplement z Twoich ust, to szczególne wyróżnienie i dodatkowa motywacja 🙂 Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku!

  Odpowiedz

  Radek 29 grudnia, 2017 o 10:21

  Gratulacje Mecenasie!

  Odpowiedz

  Wojciech Pietrasiewicz 29 grudnia, 2017 o 19:28

  Panie Radku, serdecznie dziękuję🙂

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: