Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Czy instytucje kultury muszą przekazywać sprawozdania w formie elektronicznej?

Wojciech Pietrasiewicz04 stycznia 201917 komentarzy

Przy okazji podsumowania ostatniego roku działania Kulturalnie o podatkach podobnie jak w poprzednim roku zachęciłem Cię do dzielenia się Twoimi pomysłami na kolejne tematy na moim blogu. W ten sposób pojawiło się pytanie Pani Małgorzaty. Dotyczy ono tego, czy instytucje kultury muszą przekazywać sprawozdania w formie elektronicznej.

Pani Małgorzato, dziękuję za stałą obecność i aktywność na blogu!

Ty też masz jeszcze szansę na przekazanie swoich propozycji tematów na Kulturalnie o podatkach. Po prostu zajrzyj do wpisu Podsumowanie roku na Kulturalnie o podatkach i zostaw swój komentarz pod tym wpisem. Pamiętaj też o subskrypcji bloga!

Pytanie Pani Małgorzaty wydało mi się na tyle ciekawe, że postanowiłem od razu napisać wpis dotyczący tej kwestii.

Sprawozdania w formie elektronicznej

Pamiętaj, że od 1 października 2018 r. sprawozdania finansowe sporządza się w postaci elektronicznej oraz opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP (art. 45 ust. 1f ustawy o rachunkowości). Jednocześnie w przypadku jednostek wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS sprawozdania sporządza się w strukturze logicznej oraz w formacie udostępnianych w Biuletynie Informacji Publicznej.

Obowiązek ten literalnie nie dotyczy podmiotów niewpisanych do KRS. Oznacza to moim zdaniem, że instytucje kultury sporządzają sprawozdania finansowe w formie elektronicznej. Nie muszą natomiast stosować struktury logicznej i formatu opublikowanego w Biuletynie Informacji Publicznej. Oczywiście mogą samodzielnie podjąć decyzję, aby sporządzać swoje sprawozdanie finansowe w tej samej strukturze logicznej i formacie co podmioty wpisane do KRS. Zależy to od decyzji kierownika jednostki.

Pewne wątpliwości mogą wynikać z brzmienia przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nie wskazują one wprost, że sprawozdanie ma być sporządzone w formie elektronicznej. Moim zdaniem przepisy ustawy o rachunkowości mają w tej kwestii decydujące znaczenie. Oznacza to, że instytucje kultury muszą sporządzać sprawozdania w formie elektronicznej.

Obowiązek przekazania sprawozdania w formie elektronicznej

Z kolei ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje gdzie i kiedy złożyć sprawozdanie.

Podatnicy, z wyłączeniem podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS, obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do urzędu skarbowego sprawozdanie wraz ze sprawozdaniem z badania, w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego (art. 27 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Oznacza to, że instytucje kultury muszą przekazać sprawozdania w formie elektronicznej do właściwego urzędu skarbowego. Możesz je przekazać na elektroniczną skrzynkę podawczą urzędu albo na informatycznym nośniku danych. Potwierdza to również komunikat Ministra Finansów Kontakt dla podatników ws. składania e-sprawozdań finansowych.

Pamiętaj, że do 10 stycznia 2018 r. czekam na Twoje propozycje tematów na bloga. Wystarczy, że zajrzysz do wpisu Podsumowanie roku na Kulturalnie o podatkach i zostawisz tam swój komentarz.

Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu
Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu

Szczęśliwego Nowego Roku!

Przed Nowym Rokiem miałem okazję odwiedzić Toruń, a tam Dom Mikołaja Kopernika. Świetne, nowoczesne i interaktywne muzeum ze wspaniałą ekspozycją. Spędziłem tam prawie cztery godziny!

A wśród eksponatów unikalny cyrkiel Heweliusza. Zaprojektowany przez Jan Heweliusza i sygnowany jego nazwiskiem, jest unikalnym instrumentem i niezwykle cennym obiektem muzealnym.

Cyrkiel Heweliusza
Cyrkiel Heweliusza

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy podatkowej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 509 509 974 e-mail: wpietrasiewicz@mvptax.pl

{ 17 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

marzena Styczeń 4, 2019 o 13:29

dziękuję za informację.

Odpowiedz

Wojciech Pietrasiewicz Styczeń 4, 2019 o 13:38

Dzień dobry Pani Marzeno,

A ja dziękuję za komentarz:)

Serdecznie pozdrawiam

Odpowiedz

Małgorzata Styczeń 4, 2019 o 16:19

A jeśli chodzi o instytucje kultury które nie podlegają badaniu sytuacja wygląda tak samo ?

Odpowiedz

Wojciech Pietrasiewicz Styczeń 4, 2019 o 16:37

Dzień dobry Pani Małgorzato,

Dziękuję za komentarz:)

Moim zdaniem również instytucje kultury zobowiązane do sporządzania sprawozdań finansowych,
ale niepodlegające badaniu, powinny je składać w formie elektronicznej.
Nie dostrzegam wyłączenia przewidzianego dla takich podmiotów.

Pozdrawiam serdecznie,

Odpowiedz

Gabriela Styczeń 7, 2019 o 08:57

Dzień dobry Panie Wojciechu.
Mam pytanie uzupełniające w kwestii Pana wpisu. Czy zarówno księgowy jak i dyrektor jednostki muszą złożyć podpis elektroniczny na sprawozdaniu? Zazwyczaj w jednostkach jedna z tych osób posiada podpis elektroniczny.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Wojciech Pietrasiewicz Styczeń 7, 2019 o 10:10

Dzień dobry Pani Gabrielo,

Dziękuję za komentarz:)

Art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości wskazuje, że sprawozdanie finansowe podpisuje – podając zarazem datę podpisu – osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, i kierownik jednostki. Wydaje się więc, że tak.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

daniela Marzec 11, 2019 o 14:58

W jakiej formie (papierowej czy elektronicznej) powinno być przekazane sprawozdanie finansowe instytucji kultury do wójta,burmistrza do zatwierdzenia?

Odpowiedz

Wojciech Pietrasiewicz Marzec 11, 2019 o 15:43

Dzień dobry Pani Danielo,

Dziękuję za komentarz 🙂

Trochę trudno jest mi się wypowiedzieć w tej sprawie, to już nie moja działka:)

Wydaje mi się jednak, że wymogi te wynikają z właściwego zarządzenia burmistrza, wójta czy prezydenta miasta.

Nie zmienia to jednak wymogów wynikających z ustawy o rachunkowości co do formy i zasad sporządzania sprawozdań finansowych.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Ewa Marzec 14, 2019 o 14:18

czy instytucja kultury spełniająca przesłanki do tego żeby być uznana za mikro jednostkę sporządza sprawozdania finansowe obejmujące zakres zgodnie z załącznikiem nr 4 czy nr 5 ustawy o rachunkowości?

Odpowiedz

Wojciech Pietrasiewicz Marzec 14, 2019 o 17:24

Dzień dobry Pani Ewo 🙂

Dziękuję za komentarz 🙂

Jeśli instytucja spełnia kryteria jednostki mikro, to właściwy powinien być zakres informacji w załączniku dla podmiotów mikro. Załącznik nr 5 dotyczy jednostek małych korzystających z uproszczeń.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Aleksandra Marzec 24, 2019 o 12:58

A co w przypadku braku kierownika biblioteki, jest tylko osoba pełniąca obowiązki. Czy to ona podpisuje sprawozdanie? A co w sytuacji zmiany głównego ksiegowego biblioteki po zamknięciu ksiąg. Kto się podpisuje. Aktualny ksiegowy czy osoba de facto, która sporządziła je pełniąc uprzednio funkcje ksiegowego

Odpowiedz

Wojciech Pietrasiewicz Marzec 25, 2019 o 21:23

Dzień dobry Pani Aleksandro,

Dziękuję za komentarz:)

Zgodnie z art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości sprawozdanie finansowe podpisuje – podając zarazem datę podpisu – osoba,
której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, i kierownik jednostki,
a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy – wszyscy członkowie tego organu.
Odmowa podpisu wymaga pisemnego uzasadnienia dołączonego do sprawozdania finansowego.

Moim zdaniem zdaniem, jeśli na dziś sprawozdanie finansowe jeszcze nie jest podpisane,
to zobowiązany jest do tego jest główny księgowy, który na dziś sprawuje tę funkcję.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Anna Marzec 31, 2019 o 12:38

czy instytucja kultury prowadząca działalność gospodarcza nie wpisana do krs tylko do rejestru u organizatora oprócz sprawozdania finansowego w formie elektronicznej przesyla jeszcze jpk?

Odpowiedz

Wojciech Pietrasiewicz Marzec 31, 2019 o 18:15

Dzień dobry Pani Anno,

Dziękuję za komentarz 🙂

Jeśli ma Pani na myśli sprawozdanie w formie zgodnie ze wskazanymi strukturami logicznymi, to moim zdaniem nie jest do tego zobowiązana.
Musi je natomiast przekazać w formie elektronicznej.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Anna Marzec 31, 2019 o 20:24

Bardzo dziękuję za odpowiedź 😌

Ola Kwiecień 5, 2019 o 14:30

Dzień dobry Panie Wojciechu,

instytucja kultury powinna sporządzić sprawozdanie finansowe w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego, organizator na zatwierdzenie ma kolejne 3 miesiące, po zatwierdzeniu jest 10 dni na przekazanie do US. A czy określony jest gdzieś termin złożenia sprawozdania finansowego u organizatora? Sprawozdanie przekazałam w dniu dzisiejszym z podpisami kwalifikowanymi z dnia 30.03.2019 r. Nie dysponuję zarządzeniem, z którego wynikałby termin złożenia sprawozdania do zatwierdzenia przez organizatora. Zastanawiam się, czy może być mi zarzucone, że powinnam złożyć sprawozdanie finansowe do dnia 31.03.2019 r.? Dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam
Ola

Odpowiedz

Wojciech Pietrasiewicz Kwiecień 8, 2019 o 13:42

Dzień dobry Pani Olu,

Dziękuję za komentarz 🙂

Tak jak wspominałem, kwestia relacji instytucja – organizator, to już trochę nie moja specjalizacja.

Wydaje się, że w braku jednoznacznych wymogów w tym zakresie nie powinno być to poczytywane za błąd.

Sugeruję jednak kontakt z organizatorem.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wpietrasiewicz@mvptax.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: