Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Jaką stawkę VAT zastosować do usług wstępu do parku rozrywki?

Wojciech Pietrasiewicz24 stycznia 2018Komentarze (0)

Ostatnio wpadła mi w ręce interpretacja indywidualna dotyczącą tego, jaką stawkę VAT zastosować do usług wstępu do parku rozrywki. Postanowiłem się podzielić z Tobą tą interpretacją z dwóch powodów:

  1. Na moim blogu nie było jeszcze wpisów dotyczących tego typu działalności,
  2. Interpretacja daje ważne wskazówki, jak traktować usługi wstępu obejmujące dodatkowe świadczenia.

Jaką stawkę VAT zastosować do usług wstępu do parku rozrywki?

Stawką VAT 8% objęte są m.in.:

  • Usługi związane z rozrywką i rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne (poz. 183 załącznika nr 3 do ustawy o VAT)
  • Pozostałe usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu (poz. 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT).

Stawka VAT 8% ma zastosowanie niezależnie od klasyfikacji statystycznej świadczonych przez Ciebie usług. Oznacza to, że tak długo jak Twoje usługi mieszczą się we wskazanych kategoriach, sprzedaż usług wstępu do parku rozrywki powinna korzystać ze obniżonej stawki VAT.

W interpretacji indywidualnej z 19 grudnia 2017 r., nr 0113-KDIPT1-1.4012.721.2017.2.MSU Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził możliwość zastosowania stawki VAT 8% do usług wstępu na organizowane imprezy dla dzieci na powietrzu oraz wewnątrz budynku, gdzie najmłodsi mogą skorzystać z takich atrakcji jak:

  • korzystanie z zamków dmuchanych,
  • trampoliny,
  • malowanie twarzy,
  • imprezy plenerowe,
  • organizacja urodzin dla dzieci, przyjęcia okolicznościowe (Dzień Dziecka itp.).

Istotną cechą tych usług było to, że wszystkie były dostępne po wykupieniu biletu wstępu i w ramach opłaty za bilet. Również w przypadku organizacji imprez urodzinowych konieczne było wykupienie biletów wstępu, które gwarantowały udział w wydarzeniu i dostęp do wszystkich atrakcji parku.

Świadczenia dodatkowe

Co bardziej istotne, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził możliwość zastosowania stawki VAT 8% do świadczeń dodatkowych takich jak poczęstunek wchodzących w skład usługi wstępu. Uznał, że usługa taka ma charakter kompleksowy z usługą wstępu, która jest usługą podstawową i to ona określa stawkę VAT która ma zastosowanie do całej usługi. Wspominałem już o tym w swoim wpisie Sprzedaż biletów 8% czy 23%?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej podkreślił, że:

„Podstawowym elementem świadczonych przez Wnioskodawcę usług jest organizacja imprez i zabaw dla dzieci – wstęp na salę zabaw na podstawie biletu wstępu. Zatem, świadczona przez Wnioskodawcę usługa jest usługą, której podstawową cechą jest przyznanie prawa wstępu do parku rozrywki, a w jej ramach możliwa jest również organizacja urodzin oraz różnego rodzaju przyjęć okolicznościowych. (…) Biorąc pod uwagę przedstawiony opis sprawy oraz przytoczone wyjaśnienia należy stwierdzić, że świadczone przez Wnioskodawcę usługi wstępu do sali zabaw, oraz organizowane w jej ramach imprezy okolicznościowe (urodziny, Dzień Dziecka) z poczęstunkiem wkalkulowanym w cenę biletu lub bez poczęstunku, jako usługi związane z rozrywką i rekreacją, które dotyczą wstępu do parku rozrywki, podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 8%, na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z art. 146 pkt 2 ustawy i w powiązaniu z poz. 183 załącznika nr 3 do ustawy.”

Klasyfikacje statystyczne

Na zakończenie, pamiętaj, że organy podatkowe nie powinny żądać podania w opisie stanu faktycznego klasyfikacji statystycznej usługi, a jej podanie może sprawiać, że jej moc ochronna będzie ograniczona. Klasyfikacja statystyczna usługi nie jest elementem stanu faktycznego, ale elementem oceny prawnej stanu faktycznego. Oznacza to, że nie musisz jej podawać w opisie stanu faktycznego, a możesz (a czasem musisz) podać ją w uzasadnieniu do wniosku. Organ podatkowy związany jest bowiem Twoją klasyfikacja statystyczną usług podaną we wniosku. Jeśli nie jest ona prawidłowa może podważyć to ochronę, jaką daje uzyskanie interpretacji indywidualnej.

Jeśli sam pragniesz potwierdzić prawidłowość stosowanej  stawkę VAT do świadczonych przez Ciebie usług tutaj znajdziesz informację, gdzie złożyć wniosek.

A jeśli potrzebujesz pomocy, napisz do mnie.

mvp tax

 

Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: